Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad obehandlad safir 2,04 ct, GCS report 5783-4052, trilliantslipade diamanter 0,53 ctv, R/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2024, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, droppslipad rubin 2,17 ct, ovalslipad rubin 1,14 ct, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 3,5 g, originalask.
RING, 18K guld, ovalslipad topas 6,22 ct, ovalslipad apatite 0,75 ct, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,2 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister 13,0 ct, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, Mandelstam, höjd 21 mm, vikt 4,6 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade topaser 9,4 ct samt 9,8 ct, ovalslipade apatiter 0,52 ctv, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, höjd 23 mm, vikt 8,8 g, stift, originalask.
BROSCH, platina, kuddslipad safir ca 1,40 ct, 14 gammal - och 4 åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm 1930/40-tal, längd 64 mm, vikt 5,4 g, lagad nål, safiren har nagg och repor, enstaka diamanter har skador.
ARMBAND, 18K guld, halvpärlor, graverad dekor, John Petterson, Stockholm 1882, stl 17, vikt 37,5 g, säkerhetskedja, gravyr, små bucklor.
RING, 14K guld/silver, smaragdslipad syntetisk safir, rosenslipade diamanter, antik, inre ringskena, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
BROSCH, silver, delvis förgylld, onyx, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, Art deco, längd 50 mm, vikt 6,8 g, onyxen med mindre nagg.
BROSCH, silver/låghaltigt guld, En Tremblant, antikslipade diamanter ca 2,40 ctv, antik, mått 46x24 mm, vikt 10,9 g, en del saknas, flera diamanter har nagg och skador.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 227 briljantslipade diamanter ca 3,85 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 24,7 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 2427160747 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, den större diamanten är något dimmig.
TENNISARMBAND, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,57 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 14,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,52 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TCr-TCa/VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, varav mittstenarna ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, storlek 16,75 mm, vikt 4,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW/VS, storlek 17,25 mm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, originaletui.