1 - 20 av 164
123...9 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad obehandlad safir 2,04 ct, GCS report 5783-4052, trilliantslipade diamanter 0,53 ctv, R/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2024, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g.

Inga bud

Utrop: 65 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, droppslipad rubin 2,17 ct, ovalslipad rubin 1,14 ct, briljantslipade diamanter 0,22 ctv, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 3,5 g, originalask.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, ovalslipad topas 6,22 ct, ovalslipad apatite 0,75 ct, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,2 g, originalask.

Inga bud

Utrop: 13 200 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister 13,0 ct, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, Mandelstam, höjd 21 mm, vikt 4,6 g, stift, originalask.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade topaser 9,4 ct samt 9,8 ct, ovalslipade apatiter 0,52 ctv, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, Mandelstam, höjd 23 mm, vikt 8,8 g, stift, originalask.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

CHIAMPESAN, armband, 18K guld, matterat, längd ca 18,5 cm, vikt 15,1 g.

Inga bud

Utrop: 11 600 kr

Lägg bud

BROSCH, platina, kuddslipad safir ca 1,40 ct, 14 gammal - och 4 åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm 1930/40-tal, längd 64 mm, vikt 5,4 g, lagad nål, safiren har nagg och repor, enstaka diamanter har skador.

Inga bud

Utrop: 7 800 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, halvpärlor, graverad dekor, John Petterson, Stockholm 1882, stl 17, vikt 37,5 g, säkerhetskedja, gravyr, små bucklor.

Inga bud

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

RING, 14K guld/silver, smaragdslipad syntetisk safir, rosenslipade diamanter, antik, inre ringskena, stl 16 mm, vikt 3,9 g.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

BROSCH, silver, delvis förgylld, onyx, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, Art deco, längd 50 mm, vikt 6,8 g, onyxen med mindre nagg.

Inga bud

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/låghaltigt guld, En Tremblant, antikslipade diamanter ca 2,40 ctv, antik, mått 46x24 mm, vikt 10,9 g, en del saknas, flera diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 227 briljantslipade diamanter ca 3,85 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 24,7 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 76 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca TW(G)/SI1, laserinskription 2427160747 samt GIA dossier, 26 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, den större diamanten är något dimmig.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,57 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 14,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,52 ct, ca Light Yellow/VS, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TCr-TCa/VS, storlek 17,25 mm, vikt 3,3 g.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, varav mittstenarna ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 18 600 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, storlek 16,75 mm, vikt 4,0 g.

Inga bud

Utrop: 5 900 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW/VS, storlek 17,25 mm, vikt 1,9 g.

Inga bud

Utrop: 6 400 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, 4 ametister ca 0,34 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.

Inga bud

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud