Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/SI, 18 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW-W/SI, huggies, knappmekanism, vikt 4,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,94 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 16 cm, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr(I)/SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 2,9 g, mittstenen med skada på rondist och mindre nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,34 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg på kulett, en diamant med natural vid kulett.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor ca 9 mm, längd ca 77 cm, dobbar, vikt 80 g.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca W/VS, åttkantslipade diamanter, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/VS-SI, Stockholm 1948, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 15 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/VS1, storlek ca 17,25 mm, vikt 28,5 g, synlig lödning på skenans undersida.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/SI2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, koraller, A. Tillander, Helsingfors 1974, höjd 55 mm, vikt 11,5 g, originaletui.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snidad korall ca 34x26 mm, Italien 1950/60-tal, vikt 14,3 g, korallen är skadad.
RING, 18K vitguld, antikslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 6,5 g, diamanter med nagg och skador.
BROSCH, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 0,68 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, mått 47 mm, vikt 2,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kors, venezialänk, briljant och prinsesslipade diamanter ca 3,45 ctv, ca River-TCa/VS-SI, längd kors 4 cm, längd 42 cm, vikt 16,8 g.
ARMRING, 18K guld, baguette och briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, innermått 5,5 x 4,8 cm, vikt 12,7 g.