Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
RING, platina, obehandlad safir ca 4,00 ct, GCS report 5785-0034, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, några diamanter har nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad färgskiftande safir ca 11,00 ct, GCS report 5785-0037, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Bengt J. Anderssons Guld, Stockholm 1974, stl 17,5 mm, vikt 11,2 g, safiren har små nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har små nagg.
TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, 2 hängen, natursten och pärlemor, höjd 60-68 mm, vikt 56,7 g. (d)
ROSA TAIKON, collier, sterlingsilver, detaljer i 18K guld, Ytterhogdal 1988, längd 66 cm, vikt 50,9 g. (d)
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 1,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,5 g, rubinen har en natural vid rondisten.
RING, 18K guld, smaragdslipad Colombiansk smaragd ca 1,93 ct, indications of minor clarity enhancement, GCS report 5785-0029, briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, certifikat.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,80 ctv, varav mittstenen ca 0,80 ct, ca TW(F-G)/VVS, stl 16 mm, vikt 3,9 g, ena sidostenen med nagg på kuletten.
RING, platina/18K vitguld, obehandlad blå safir ca 2,70 ct, Myanmar (Burma), GCS Report 5785-0038, gammal-, antik- samt åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, senare ringskena, safiren är i mycket bra skick, endast mindre nagg hos safiren, några av diamanterna mindre skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,22 ctv, R(D)/VVS1, GIA Diamond Report 2206470185, 6461980895, stift.
ENGELBERT, The Legacy Knot ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 5,43 ctv, stl 17 mm, vikt 20,3 g, originaletui.
CHOPARD, collier, Les Chaines, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, refnr. 81/6049, serienr. 6074420, längd 41,5 cm, vikt 63,6 g, originaletui.
CHAUMET, armring, 18K guld, serienr. 156003, stl 6,0x5,0 cm, vikt 39,1 g, trögt lås, slitet originaletui.
CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamonds, elefant, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, refnr. 79/5079-20, serienr. 9109478, höjd 30 mm, längd 42 cm, vikt 40,5 g, öglan är löstagbar på hänget, smyckespåse.
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, elefant, 18K guld, safir, briljantslipad diamant 0,05 ctv, refnr. 82/2189, serienr. 9196927, stl 16,25 mm, vikt 16,9 g, originaletui.
CHOPARD, collier, Les Chaines, tubogas, 18K guld, refnr. 813453, serienr. 7008188, längd 45 cm, vikt 75,7 g, originaletui, smyckespåse.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, bredd 29 mm, längd 20 cm, vikt 95 g, en diamant har en skada.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus 4, 18K guld/roséguld, rutilkvarts, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 32,5 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace, large,18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 13,8 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Love, medium, 18K guld, längd 19 cm, vikt 33,6 g, originaletui.