141 - 160 av 187
1...78910 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

RING, platina, obehandlad safir ca 4,00 ct, GCS report 5785-0034, åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad färgskiftande safir ca 11,00 ct, GCS report 5785-0037, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Bengt J. Anderssons Guld, Stockholm 1974, stl 17,5 mm, vikt 11,2 g, safiren har små nagg och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har små nagg.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, sterlingsilver, 2 hängen, natursten och pärlemor, höjd 60-68 mm, vikt 56,7 g. (d)

8 400 kr

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

ROSA TAIKON, collier, sterlingsilver, detaljer i 18K guld, Ytterhogdal 1988, längd 66 cm, vikt 50,9 g. (d)

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 1,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,5 g, rubinen har en natural vid rondisten.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, smaragdslipad Colombiansk smaragd ca 1,93 ct, indications of minor clarity enhancement, GCS report 5785-0029, briljant- och prinsesslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, certifikat.

Inga bud

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,80 ctv, varav mittstenen ca 0,80 ct, ca TW(F-G)/VVS, stl 16 mm, vikt 3,9 g, ena sidostenen med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 36 000 kr

Lägg bud

RING, platina/18K vitguld, obehandlad blå safir ca 2,70 ct, Myanmar (Burma), GCS Report 5785-0038, gammal-, antik- samt åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, senare ringskena, safiren är i mycket bra skick, endast mindre nagg hos safiren, några av diamanterna mindre skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,22 ctv, R(D)/VVS1, GIA Diamond Report 2206470185, 6461980895, stift.

Inga bud

Utrop: 180 000 kr

Lägg bud

ENGELBERT, The Legacy Knot ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 5,43 ctv, stl 17 mm, vikt 20,3 g, originaletui.

120 000 kr

Utrop: 130 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, collier, Les Chaines, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, refnr. 81/6049, serienr. 6074420, längd 41,5 cm, vikt 63,6 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 62 000 kr

Lägg bud

CHAUMET, armring, 18K guld, serienr. 156003, stl 6,0x5,0 cm, vikt 39,1 g, trögt lås, slitet originaletui.

25 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, hänge med kedja, Happy Diamonds, elefant, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, refnr. 79/5079-20, serienr. 9109478, höjd 30 mm, längd 42 cm, vikt 40,5 g, öglan är löstagbar på hänget, smyckespåse.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, ring, Happy Diamonds, elefant, 18K guld, safir, briljantslipad diamant 0,05 ctv, refnr. 82/2189, serienr. 9196927, stl 16,25 mm, vikt 16,9 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, collier, Les Chaines, tubogas, 18K guld, refnr. 813453, serienr. 7008188, längd 45 cm, vikt 75,7 g, originaletui, smyckespåse.

Inga bud

Utrop: 64 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, bredd 29 mm, längd 20 cm, vikt 95 g, en diamant har en skada.

Inga bud

Utrop: 75 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus 4, 18K guld/roséguld, rutilkvarts, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 32,5 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Lace, large,18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 13,8 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, armband, Love, medium, 18K guld, längd 19 cm, vikt 33,6 g, originaletui.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Boho Ring Large, 18K guld, rutilkvarts, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 18,25 mm, vikt 18,8 g.

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud