121 - 140 av 187
1...678...10 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad troligen obehandlad safir 14,89 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca R-TCr/VS, 18 äldre åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,10 ctv, Stockholm 1951, stl 17,75 mm, vikt 19,1 g, safiren har små nagg, enstaka briljanter har nagg, flera av de små diamanterna på skenan har skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 150 000 kr

Lägg bud

RING, platina, kuddformad obehandlad färgskiftande blå-lila safir ca 4,80 ct, GCS Report 5785-0039, 4 äldre briljant- samt 6 åttkantslipade diamanter om totalt ca 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Juvelfabriken, Stockholm 1946, storlek 19 mm, vikt 8,3 g, safiren har nagg, några diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K/14K guld/silver, cabochonslipad smaragd ca 40,00-45,00 ct, ca 21,8x17,8x14,5 mm, rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, antik, mått 60x35 mm, vikt 24,4 g, löstagbar underdel, senare delar, smaragden har inneslutningar som når ytan och nagg, några diamanterna har skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 14K guld/silver, kuddslipad smaragd ca 0,80 ct, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, antik, stl 17 mm, vikt 3,7 g, gravyr, slitna klor, smaragden har skada och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 13 600 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, orientalisk pärla, GCS report 5785-0028, antikslipade diamanter ca 1,00 ctv, tidigt 1900-tal, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, flera diamanter har nagg.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, silver/18K guld, orientaliska pärlor ca 7,3-7,7 mm, GCS report 5785-0027, rosenslipade diamanter, lås av Sven Jahnsson, Stockholm 1941, längd 17 cm, vikt 9,4 g, omarbetad, tre diamanter saknas.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

SYSKONRING, platina, kuddslipad Burmesisk obehandlad rubin 2,41 ct, GCS report 5785-0036, antikslipad diamant ca 1,47 ct, ca R(E)/SI2, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, Fransk kontrollstämpel, 1930-tal, stl 16 mm, vikt 7,0 g, den antikslipad diamanten har nagg, en sidosten utbytt, några sidostenar har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 100 000 kr

Lägg bud

C.F. CARLMAN, carmoséring, platina, smaragdslipad smaragd 1,28 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, Stockholm 1953, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, armband, Vintage Alhambra, 18K guld, malakit, serienr. JE538872, längd 19 cm, vikt 13,0 g, visst slitage på malakiterna, smyckespåse.

34 500 kr

Utrop: 33 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Vintage Alhambra, 18K guld, malakit, serienr. JE379479, höjd 15 mm, vikt 7,6 g, stift med clips, stiften går att skruva lös, smyckespåse.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Magic Alhambra, 18K guld, tigeröga, karneol, höjd 55 mm, vikt 14,4 g, smyckespåse, originaletui.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, ring, Serpenti, 18K guld, karneol, briljantslipade diamanter, stl 53 (16,75 mm), vikt 6,2 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 46 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, diameter 13 mm, vikt 7,0 g, stift, slitage på guldet, örhängena något olika guldton, smyckespåse.

Inga bud

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Santos de Cartier halsband, 18K guld, Santos-Dumont Länk, nr 59172 och 60053, längd 72,5 cm, vikt 83,0 g.

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, orange safir 4,33 ct, CGL Gemstone Report 202109242788, 18 orangea safirer, 150 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, 2 droppslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 15 g.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

GUCCI, armband, Horsebit, 18K guld, längd 19,5 cm, vikt 30,0 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

SABBADINI, brosch, sköldpadda, 18K guld, trä, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, 1970-tal, mått 34x21 mm, vikt 11,3 g.

Inga bud

Utrop: 15 400 kr

Lägg bud

POMELLATO, armband, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, längd 18,5 cm, vikt 139,3 g.

Inga bud

Utrop: 150 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, navetteslipad smaragd ca 0,60 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, 368 briljantslipade safirer ca 11,00 ctv, stl 17,5 mm. vikt 17,3 g, några safirer har nagg.

Inga bud

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, obehandlad safir 3,48 ct, blå/grön/gul, CGL Gemstone Report 202105228618, 86 briljantslipade diamanter, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.

Inga bud

Utrop: 17 600 kr

Lägg bud