1 - 20 av 107
123...6 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

BVLGARI, ring, Serpenti Viper, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, serienr. V24PPP, stl M (ca 16,5 mm), vikt 6,3 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

CARTIER, armring, Juste un Clou, 18K guld, serienr. BLR638, stl 16, vikt 31,3 g, trögt lås, slitage.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Juste un Clou, 18K roséguld, serienr. IZV871, stl 52, vikt 7,9 g, certifikat, originaletui och ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld/roséguld, ovalslipade blå och rosa safirer ca 14,5 ctv, Kristina Karlsson, stl 17,25 mm, vikt 22,6 g, safirer med lätt slitage. (d)

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Trinity Classic, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, serienr. AX1638, bredd 4 mm, stl 49, vikt 12,5 g, certifikat och smyckepåse.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K roséguld, serienr. NMC472, stl 18, vikt 32,5 g, certifikat, skruvmejsel och originaletui.

Inga bud

Utrop: 49 000 kr

Lägg bud

CARTIER, örhängen, Love, 18K guld, serienr. BMT396, höjd 35 mm, vikt 13,2 g, stift, certifikat och originaletui.

27 000 kr

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

CARTIER, örhängen, Love, 18K vitguld, serienr. CYW367, höjd 35 mm, vikt 14,1 g, stift, certifikat och originaletui.

26 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,53 ct, ca TCr(I)/SI2, baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, sidostenarna har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad colombiansk smaragd 2,94 ct, "indication of minor clarity enhancement" NEL report E19893, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g, smaragden har inverterad natural på paviljongen.

Inga bud

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, Nature, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stl 50 (16 mm), vikt 5,1 g, originalask, ytterkartong, certifikat.

Inga bud

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, armband, Narda, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1988, längd 18 cm, vikt 100,3 g, säkerhetskedja.

Inga bud

Utrop: 72 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, örhängen, Volpino, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1995, höjd 33 mm, vikt 10,8 g, stift, originalpåse.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

RENÈ KERN, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, 1960-tal, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

H. STERN, armband, 18K guld, ovalslipade rosa turmaliner, 1970-tal, bredd 24 mm, längd 18 cm, vikt 87,2 g, några stenar med nagg, originaletui.

Inga bud

Utrop: 60 000 kr

Lägg bud

BROSCH, fåglar, 18K guld, turkoser, rubiner, ametist och citrin, Frankrike 1950/60-tal, mått 45x30 mm, vikt 12,2 g, små nagg på ametisten och citrinen.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

ARMRING, 18K guld, rosenslipade diamanter, antik, stl 16, vikt 49,6 g, säkerhetskedja, etui.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/14K guld, pärlor ca 4,5-6,5 mm, rubiner, 5 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, antik- och rosenslipade diamanter, antik, troligen centraleuropa, ca 1880-1900, mått 61x28 mm, vikt 16,2 g, tennlödningar, några diamanter och rubiner med nagg och skador, en diamant saknas.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

TRESTENSRING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca W-CR(H-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, en inneslutning når ytan, en diamant med skada vid rondisten, nagg vid rondister.

Inga bud

Utrop: 99 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad safir 4,92 ct, GEM Paris report 20221976613, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Frankrike, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, safiren har inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud