Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
BVLGARI, ring, Serpenti Viper, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,66 ctv, serienr. V24PPP, stl M (ca 16,5 mm), vikt 6,3 g, originaletui.
CARTIER, armring, Juste un Clou, 18K guld, serienr. BLR638, stl 16, vikt 31,3 g, trögt lås, slitage.
CARTIER, ring, Juste un Clou, 18K roséguld, serienr. IZV871, stl 52, vikt 7,9 g, certifikat, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld/roséguld, ovalslipade blå och rosa safirer ca 14,5 ctv, Kristina Karlsson, stl 17,25 mm, vikt 22,6 g, safirer med lätt slitage. (d)
CARTIER, ring, Trinity Classic, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, serienr. AX1638, bredd 4 mm, stl 49, vikt 12,5 g, certifikat och smyckepåse.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K roséguld, serienr. NMC472, stl 18, vikt 32,5 g, certifikat, skruvmejsel och originaletui.
CARTIER, örhängen, Love, 18K guld, serienr. BMT396, höjd 35 mm, vikt 13,2 g, stift, certifikat och originaletui.
CARTIER, örhängen, Love, 18K vitguld, serienr. CYW367, höjd 35 mm, vikt 14,1 g, stift, certifikat och originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,53 ct, ca TCr(I)/SI2, baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, sidostenarna har nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad Colombiansk smaragd 2,94 ct, indication of minor clarity enhancement, NEL report E19893, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g, smaragden har inverterad natural på paviljongen.
OLE LYNGGAARD, ring, Nature, 18K vitguld, 102 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 50 (16 mm), vikt 5,1 g, originalask, ytterkartong, certifikat.
LAPPONIA, armband, Narda, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1988, längd 18 cm, vikt 100,3 g, säkerhetskedja.
LAPPONIA, örhängen, Volpino, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1995, höjd 33 mm, vikt 10,8 g, stift, originalpåse.
RENÈ KERN, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca R-W/VVS-VS, 1960-tal, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g.
H. STERN, armband, 18K guld, ovalslipade rosa turmaliner, 1970-tal, bredd 24 mm, längd 18 cm, vikt 87,2 g, några stenar har nagg, originaletui.
BROSCH, fåglar, 18K guld, turkoser, rubiner, ametist och citrin, Frankrike 1950/60-tal, mått 45x30 mm, vikt 12,2 g, små nagg på ametisten och citrinen.
ARMRING, 18K guld, rosenslipade diamanter, antik, stl 16, vikt 49,6 g, säkerhetskedja, etui.
BROSCH, silver/14K guld, pärlor ca 4,5-6,5 mm, rubiner, 5 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv, antik- och rosenslipade diamanter, antik, troligen Centraleuropa, ca 1880-1900, mått 61x28 mm, vikt 16,2 g, tennlödningar, några diamanter och rubiner har nagg och skador, en diamant saknas.
TRESTENSRING, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, en inneslutning når ytan, en diamant med skada vid rondisten, nagg vid rondister.