Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
CARTIER, armring, Love bracelet, 18K roséguld, serienr. QCR676, stl 19, vikt 34,8 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui.
CARTIER, ring, Etincelle de Cartier, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv, stl 58 (18,5 mm), serienr. JHB622, certifikat, originaletui.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Fleur de Lis Key Pendant, platina, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, höjd 27 mm, längd 45 cm, vikt 4,2 g, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, Archive Collection, sterlingsilver, nr. 112, design Arno Malinowski, Danmark, efter 1945, längd 19 cm, bredd 3,5 cm, vikt 112,1 g, originaletui, ytterkartong.
GEORG JENSEN, örhängen, Archive Collection, sterlingsilver, nr. 112B, design Arno Malinowski, Danmark efter 1945, höjd 77 mm, stift, vikt 20,0 g, originaletui, ytterkartong.
BOUCHERON, ring, Trouble, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter, serienr. E66841, stl 55 (17,5 mm), vikt 15,0 g.
POMELLATO, collier, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 42 cm, vikt 101,6 g.
O.J. PERRIN, ring, 18K guld, cabochonslipad topas, stl 16,75 mm, vikt 16,5 g, slitage, små repor på topasen.
CARTIER, manschettknappar, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. 757296, vikt 13,8 g.
RING, 18K guld/platina, cabochonslipad safir ca 3,00 ct, äldre åttkant- och äldre swisslipade diamanter ca 0,60 ctv, Frankrike 1950-tal, stl 17 mm, vikt 13,7 g, safiren har nagg och inneslutningar når ytan, flera diamanter har nagg och skador.
KOMBINATIONSSMYCKE, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TW(F)/SI2, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm 2000, mått 20x20 mm, vikt 12,8 g. Pärlcollier med odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, längd med lås 42 cm, vikt. Kedja i 18K guld, längd med lås 41,5 cm, längd med extra länk utan låset 43 cm, vikt 112,9 g, diamanten kan skruvas lös, diamanten har inneslutning som når ytan.
CHOPARD, örhängen, Love You Earrings, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 84/4665, serienr. 2382442, höjd 7,4 cm, vikt 13 g, stift.
MAUBOUSSIN, örhängen, Affranchie, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, serienr. F6582, höjd 22 mm, vikt 12,2 g, stift och clips, stiften går att skruva bort.
ROBERTO COIN, ring, Princess Flower, 18K guld, pärlemor, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, rubin 0,02 ct, stl 17 mm, vikt 7,5 g, certifikat, originaletui.
MAUBOUSSIN, collier och örhängen, Etoile Marine, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, serienr. W7271 och V8806, höjd 18 mm, längd 54 cm, vikt 10,2 g, stift, originaletui.
CHOPARD, collier, Butterfly, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, refnr. 8107533-1002, serienr. 6208381, höjd 22 mm, längd 42 cm, vikt 11,5 g, originaletui.
CARMOSÉRING, platina/18K guld, ovalslipad rubin 1,68 ct, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, Frankrike, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, rubinen har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Tiffany Clover Key Pendant, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, hängets höjd 5,8 cm, kullänk, längd 61 cm, vikt 10,4 g, originaletui.
CARTIER, örhängen, Maillon Panthère, 18K guld, serienr. 622562, höjd 23 mm, vikt 28,3 g, clips.