41 - 60 av 107
1234...6 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

CARTIER, armring, Love bracelet, 18K roséguld, serie nr. QCR676, stl 19, vikt 34,8 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Etincelle de Cartier, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,81 ctv, stl 58, 18,5 mm, serienr. JHB622, certifikat, originaletui.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, hänge med kedja, Fleur de Lis Key Pendant, platina, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, höjd 27 mm, längd 45 cm, vikt 4,2 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, armband, Archive Collection, sterlingsilver, no 112, design Arno Malinowski, Danmark efter 1945, längd 19 cm, bredd 3,5 cm, vikt 112,1 g, originaletui, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 6 600 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, örhängen, Archive Collection, sterlingsilver, no 112B, design Arno Malinowski, Danmark efter 1945, höjd 77 mm, stift, vikt 20,0 g, originaletui, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

BOUCHERON, ring, Trouble, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter, serienr. E66841, stl 55, vikt 15,0 g.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

POMELLATO, collier, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 42 cm, vikt 101,6 g.

Inga bud

Utrop: 68 000 kr

Lägg bud

O.J. PERRIN, ring, 18K guld, cabochonslipad topas, stl 16,75 mm, vikt 16,5 g, slitage, små repor på topasen.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

CARTIER, manschettknappar, Trinity, 18K trefärgat guld, serienr. 757296, vikt 13,8 g.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/platina, cabochonslipad safir ca 3,00 ct, äldre åttkant- och äldre swisslipade diamanter ca 0,60 ctv, Frankrike 1950-tal, stl 17 mm, vikt 13,7 g, safiren har nagg och inneslutningar når ytan, flera diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

KOMBINATIONSSMYCKE, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TW(F)/SI2, Kenneth Magnell Juveler, Stockholm 2000, mått 20x20 mm, vikt 12,8 g, pärlcollier med odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, längd med låset 42 cm, kedja i 18K guld, längd med låset 41,5 cm, längd med extra länk utan låset 43 cm, vikt 112,9 g, diamanten kan skruvas lös, diamanten har inneslutning som når ytan.

Inga bud

Utrop: 140 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, örhängen, Love You Earrings, 18K guld, 78 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. 84/4665, serienr. 2382442, höjd 7,4 cm, vikt 13 g, stift.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

MAUBOUSSIN, örhängen, Affranchie, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, serienr. F6582, höjd 22 mm, vikt 12,2 g, stift och clips, stiften går att skruva lös.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

ROBERTO COIN, ring, 18K guld, pärlemor, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, rubin, stl 17 mm, vikt 7,5 g, originaletui.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

MAUBOUSSIN, collier och örhängen, Etoile Marine, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, serienr. W7271 och V8806, höjd 18 mm, längd 54 cm, vikt 10,2 g, stift, originaletui.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, collier, Butterfly, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ref. nr. 8107533-1002, serienr. 6208381, höjd 22 mm, längd 42 cm, vikt 11,5 g, originaletui.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, platina/18K guld, ovalslipad rubin 1,68 ct, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, Frankrike, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, rubinen har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 23 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, hänge med kedja, Tiffany Clover Key Pendant, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, hängets höjd 5,8 cm, kullänk, längd 61 cm, vikt 10,4 g, originaletui.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud

CARTIER, örhängen, Maillon Panthère, 18K guld, serienr. 622562, höjd 23 mm, vikt 28,3 g, clips.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

HERMÈS, manschettknappar, 18K guld, signerad, Strauss Allard & Meyer, Paris, 1900-talets första hälft, diameter 16 mm, vikt 11,6 g.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud