Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
BROSCH, lejonunge, 18K guld, emalj, åttkantslipade diamanter, Fransk importstämpel, mått 40x35 mm, vikt 17,5 g, liten emaljskada på nosen.
RING, 18K guld, asscherslipad smaragd ca 1,20 ct, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, Frankrike, stl 17 mm, vikt 9,0 g, smaragden har en liten skada, några diamanter har nagg på kuletten.
CARTIER, armband, Love bracelet, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct, refnr. CRB6029816, serienr. DFL892, stl 16, vikt 23,7 g, certifikat, originaletui.
ENSTENSRING, 18K guld, smaragdslipad diamant 3,30 ct, R(D)/SI1, HRD report 240000179686, Kaplans Safir, Stockholm 2024, stl 16,25 mm, vikt 4,6 g.
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Alhambra, 18K guld, karneol, serienr. JA573138, längd 37-42 cm, vikt 5,3 g, certifikat, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Snake ring medium,18K guld, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 9,1 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K guld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca W/VS, mått 25x21 mm, vikt 12,0 g, kedja, 18K guld, längd 41 cm, vikt 28,9 g, originaletui, lös säkerhetskedja.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lotus, 18K guld, akvamarin, turmalin, nefrit, höjd 53 mm, vikt 10,8 g, stift, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus 3, 18K guld, kalcedon, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 12,8 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus medium, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,41 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,8 g.
W.A. BOLIN, enstensring, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCr(I)/VS2, Stockholm 1957, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g, diamanten har minimala nagg och liten inverterad natural vid rondisten.
RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad burmesisk safir 6,58 ct, Gübelin report 24030086, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g, safiren har nagg och inneslutningar når ytan, den ursprungliga platinaringen medföljer.
GAUDY, ring, palladium, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW/SI1, 20 briljantslipade diamanter ca 1,84 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 2007, stl 18 mm, vikt 23,7 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, svarta briljantslipade diamanter ca 5,70 ctv, Fransk kontrollstämpel, stl ca 16 mm, vikt 24,4 g, flera diamanter har nagg, storleksändrande fjäder i ringskenan.
CHOPARD, manschettknappar, Ice Cube, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, refnr. 75/4099/0, serienr. 6089270, mått 15x15 mm, vikt 22,9 g, originaletui.
LAPPONIA, ring, Lord of the Rings,14K guld, Björn Weckström, Finland 1987, stl 17,25 mm, vikt 21,5 g.