81 - 100 av 107
1...456 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

ADLER, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca R-Cr/SI-P, höjd 35 mm, vikt 8,6 g, stift, enstaka diamanter har nagg, originaletui.

Inga bud

Utrop: 34 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, armband, Hardwear, Large Link, 18K roséguld, stl M, vikt 33,8 g, liten buckla, smyckespåse.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, hänge med kedja, B.zero1, 18K guld, serienr T6LVES, höjd 15 mm, längd 38-45 cm, vikt 14,1 g, certifikat, originaletui.

Inga bud

Utrop: 19 400 kr

Lägg bud

CHOPARD, armband, Happy Curves, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ref. nr. 859562-1002, serienr. 3410730, längd 16,5/17,5/18,5 cm, vikt 4,2 g, lagning, slitage och missfärgning under glaset, certifikat och originaletui.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 2,50 ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1928, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.

Inga bud

Utrop: 150 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 14K guld/silver, ovalslipad smaragd ca 1,50 ct, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 9,3 g, smaragden har interna sprickbildningar samt öppna inneslutningar som når ytan, diamanterna har naturaler, nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/P1, baguetteslipade smaragder, Lawepe guldsmedsatlejé, Stockholm 1955, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, storleksändrad, mittstenen med skador och nagg vid rondisten, smaragderna med nagg.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, armring, silver, bergkristall, signerad, Lund 1936, stl 15, vikt 30,3 g, stenarna med nagg och slitage. (d)

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad safir 4,05 ct, IGI report 485147743, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

W.A. BOLIN, brosch, fjäril, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1983, mått 30x22 mm, vikt 5,4 g.

Inga bud

Utrop: 11 400 kr

Lägg bud

MAUBOUSSIN, manschettknappar, 18K guld, serienr. 4816, vikt 14,2 g.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

BROSCH, fågel, 18K guld, emalj, Frankrike 1960-tal, mått 45x32 mm, vikt 8,4 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

Lägg bud

RING, 14K guld, obehandlad stjärnsafir ca 10,0 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, orientaliska pärlor, antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, Léon Maillot (1886-1929), Frankrike, antik, längd 18, vikt 25,4 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter med nagg.

Inga bud

Utrop: 18 000 kr

Lägg bud

RING, 18K guld/platina, troligen orientalisk pärla ca 5,75 mm, gammalslipad diamant ca 1,08 ct, ca W(H)/SI2, 6 - gammal - och 8 rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, C.G Hallberg, Stockholm 1912, stl 17 mm, vikt 3,7 g, mittstenen med en skada vid rondist/krona, nagg vid rondisten, enstaka diamanter med skador och nagg, slitna klor.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,70 ct, ca TW(G)/VS2, Frankrike, stl 17 mm, vikt 2,7 g, slitage på fattningen, diamanten har minimala nagg, etui.

60 000 kr

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

COLLIER, platina/18K guld, kuddslipad safir ca 0,50 ct, äldre åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, 1910-tal, längd 43 cm, vikt 6,6 g, senare kedja.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

HÄNGE, 18K guld/platina, syntetiska rubiner, gammal - och rosenslipade diamanter, antik, franska stämplar, öppningsbar, 17x17 mm, vikt 6,1 g, enstaka stenar med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, Gustav Möllenborg, Stockholm 1860, antik, justerbar längd, vikt 43,8 g. lagning.

Inga bud

Utrop: 30 000 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/14K guld, pärlor, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,50 ctv, längd 88 mm, vikt 21,2 g.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud