Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
ADLER, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca R-Cr/SI-P, höjd 35 mm, vikt 8,6 g, stift, enstaka diamanter har nagg, originaletui.
TIFFANY & CO, armband, Hardwear, Large Link, 18K roséguld, stl M, vikt 33,8 g, liten buckla, smyckespåse.
BVLGARI, hänge med kedja, B.zero1, 18K guld, serienr. T6LVES, höjd 15 mm, längd 38-45 cm, vikt 14,1 g, certifikat, originaletui.
CHOPARD, armband, Happy Curves, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, refnr. 859562-1002, serienr. 3410730, längd 16,5/17,5/18,5 cm, vikt 4,2 g, lagning, slitage och missfärgning under glaset, certifikat och originaletui.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 2,50 ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1928, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 14K guld/silver, ovalslipad smaragd ca 1,50 ct, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 16,5 cm, vikt 9,3 g, smaragden har interna sprickbildningar samt inneslutningar som når ytan, diamanterna har naturaler, nagg och skador.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/P1, baguetteslipade smaragder, Lawepe guldsmedsateljé, Stockholm 1955, stl 17,25 mm, vikt 9,4 g, storleksändrad, diamanten har skador och nagg vid rondisten, smaragderna har nagg.
WIWEN NILSSON, armring, silver, bergkristall, signerad, Lund 1936, stl 15, vikt 30,3 g, stenarna har nagg och slitage. (d)
RING, 18K vitguld, smaragdslipad safir 4,05 ct, IGI report 485147743, Frankrike, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
W.A. BOLIN, brosch, fjäril, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1983, mått 30x22 mm, vikt 5,4 g.
RING, 14K guld, obehandlad stjärnsafir ca 10,00 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g.
ARMBAND, 18K guld, orientaliska pärlor, antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, Léon Maillot (1886-1929), Frankrike, antik, längd 18 cm, vikt 25,4 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K guld/platina, troligen orientalisk pärla ca 5,75 mm, gammalslipad diamant ca 1,08 ct, ca W(H)/SI2, 6 gammal- och 8 rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, C.G Hallberg, Stockholm 1912, stl 17 mm, vikt 3,7 g, mittstenen med en skada vid rondist/krona och nagg vid rondisten, enstaka diamanter med skador och nagg, slitna klor.
ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,70 ct, ca TW(G)/VS2, Frankrike, stl 17 mm, vikt 2,7 g, slitage på fattningen, diamanten har minimala nagg, etui.
COLLIER, platina/18K guld, kuddslipad safir ca 0,50 ct, äldre åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, antik, 1910-tal, längd 43 cm, vikt 6,6 g, senare kedja.
HÄNGE, 18K guld/platina, syntetiska rubiner, gammal- och rosenslipade diamanter, öppningsbar, antik, franska stämplar, 17x17 mm, vikt 6,1 g, enstaka stenar har skador och nagg.
ARMBAND, 18K guld, Gustav Möllenborg, Stockholm 1860, justerbar längd, vikt 43,8 g, lagning.