Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca R-W(E-F)/VS2-SI1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Hugo Strömdahl, Stockholm 1960, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 14,2 g, enstaka diamanter har skador.
ÖRHÄNGEN, platina, äldre briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-Cr/VVS-SI, höjd 30 mm, vikt 14,2 g, stift/clips.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca Cr(J()/SI2, stl 17 mm, vikt 5,3 g,
SOPHIE BY SHOPHIE, Crown, örhängen, sterlingsilver, grå månstenar, tsavoriter, höjd 68 mm, vikt 19,7 g, stift, några stenar har nagg och skador, originaletui.
GEORG JENSEN, armband, Magic, 18K guld, nr. 1490, Regitze Overgaard, Danmark, längd 19,5 cm, vikt 53,9 g, smyckespåse.
BVLGARI, ring, B.zero1, fyra band, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, stl 51 (16,25 mm), vikt 13,1 g, originaletui.
BVLGARI, hänge med kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, ref. nr. CL85456-343387, höjd 45 mm, längd på kedjan 57 cm, vikt 37,9 g, certifikat och originaletui.
COLLIER, 8 rader, korallkulor ca 5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad korall ca 35x20 mm, Italien 1950/60-tal, längd 40 cm, vikt 129,6 g, litet nagg på korallen i låset, originaletui.
ARMBAND, 8 rader, korall kulor ca 5 mm, lås i 18K guld med snidad korall ca 34x20 mm, Italien 1950/60-tal, längd 22,5 cm, vikt 82,8 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad korall ca 24x14 mm, Italien, 1950/60-tal, stl 17,5 mm, vikt 11,7 g.
TIFFANY & CO, örhängen, Woven Heart, 18K guld, 1992, mått 28x23mm, vikt 30,5 g, clips, tygpåse.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,95 ct, ca W(H))/VS1, 48 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g, mittsten med kulettfasett, naturaler vid rondisten, extra fasett samt nagg på kronan, några diamanter med nagg på kuletten.
VAN CLEEF & ARPELS, armband, platina, onyx, äldre navett-, gammal-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 8,00 ctv, antikt, Art Deco, Rubel Frères, Paris 1921, nummer 18492, IAJA Expertice No. XP2040-101024, längd 18,5 cm, vikt 29,7 g, omarbetat lås, tre onyxer saknas.
CARTIER, ring, Sauvage Métissage, 18K vitguld, 89 svarta och vita briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, refnr. CRN4X174, serienr. 988772, stl 64 (ca 20,5 mm), vikt 14,6 g, några stenar skadade, certifikat, originaletui.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, bergkristall, signerad, Lund 1948, längd 55 cm, vikt 24,2 g, bergkristallen har små nagg, originaletui. (d)
LAPPONIA, armband, Morgam, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1972, längd 18 cm, vikt 104,3 g.
CHOPARD, collier, 18K vitguld, navetteslipad diamant 1,00 ct, ca R/VVS, längd 39 cm, vikt 4,8 g, säkerhetskedja, originaletui.
CHOPARD, ring, 18K vitguld, navettslipad diamant 1,00 ct, ca R(D)/VVS, 52 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ref. nr. 3147565, serienr. 825522, stl 16 mm, vikt 3,5 g. 2 RINGAR, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 7,6 g, sidoringarna är ej Chopard.