101 - 120 av 187
1...567...10 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca R-W(E-F)/VS2-SI1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, Hugo Strömdahl, Stockholm 1960, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

45 000 kr

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K vitguld, odlade pärlor, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 14,2 g, enstaka diamanter har skador.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, platina, äldre briljant-, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-Cr/VVS-SI, höjd 30 mm, vikt 14,2 g, stift/clips.

14 200 kr

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,10 ct, ca Cr(J()/SI2, stl 17 mm, vikt 5,3 g,

Inga bud

Utrop: 50 000 kr

Lägg bud

SOPHIE BY SHOPHIE, Crown, örhängen, sterlingsilver, grå månstenar, tsavoriter, höjd 68 mm, vikt 19,7 g, stift, några stenar har nagg och skador, originaletui.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, armband, Magic, 18K guld, nr. 1490, Regitze Overgaard, Danmark, längd 19,5 cm, vikt 53,9 g, smyckespåse.

38 000 kr

Utrop: 42 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, ring, B.zero1, fyra band, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, stl 51 (16,25 mm), vikt 13,1 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

BVLGARI, hänge med kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, ref. nr. CL85456-343387, höjd 45 mm, längd på kedjan 57 cm, vikt 37,9 g, certifikat och originaletui.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 8 rader, korallkulor ca 5 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad korall ca 35x20 mm, Italien 1950/60-tal, längd 40 cm, vikt 129,6 g, litet nagg på korallen i låset, originaletui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

ARMBAND, 8 rader, korall kulor ca 5 mm, lås i 18K guld med snidad korall ca 34x20 mm, Italien 1950/60-tal, längd 22,5 cm, vikt 82,8 g.

Inga bud

Utrop: 13 800 kr

Lägg bud

RING, 18K guld, cabochonslipad korall ca 24x14 mm, Italien, 1950/60-tal, stl 17,5 mm, vikt 11,7 g.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, örhängen, Woven Heart, 18K guld, 1992, mått 28x23mm, vikt 30,5 g, clips, tygpåse.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,95 ct, ca W(H))/VS1, 48 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 8,0 g, mittsten med kulettfasett, naturaler vid rondisten, extra fasett samt nagg på kronan, några diamanter med nagg på kuletten.

70 000 kr

Utrop: 77 000 kr

Lägg bud

VAN CLEEF & ARPELS, armband, platina, onyx, äldre navett-, gammal-, äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 8,00 ctv, antikt, Art Deco, Rubel Frères, Paris 1921, nummer 18492, IAJA Expertice No. XP2040-101024, längd 18,5 cm, vikt 29,7 g, omarbetat lås, tre onyxer saknas.

Inga bud

Utrop: 300 000 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Sauvage Métissage, 18K vitguld, 89 svarta och vita briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, refnr. CRN4X174, serienr. 988772, stl 64 (ca 20,5 mm), vikt 14,6 g, några stenar skadade, certifikat, originaletui.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, bergkristall, signerad, Lund 1948, längd 55 cm, vikt 24,2 g, bergkristallen har små nagg, originaletui. (d)

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

LAPPONIA, armband, Morgam, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1972, längd 18 cm, vikt 104,3 g.

Inga bud

Utrop: 60 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, Leaves Ring Large, stl 60 (19,25 mm), vikt 16,0 g.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, collier, 18K vitguld, navetteslipad diamant 1,00 ct, ca R/VVS, längd 39 cm, vikt 4,8 g, säkerhetskedja, originaletui.

Inga bud

Utrop: 60 000 kr

Lägg bud

CHOPARD, ring, 18K vitguld, navettslipad diamant 1,00 ct, ca R(D)/VVS, 52 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ref. nr. 3147565, serienr. 825522, stl 16 mm, vikt 3,5 g. 2 RINGAR, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 7,6 g, sidoringarna är ej Chopard.

Inga bud

Utrop: 80 000 kr

Lägg bud