Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
CARTIER, armring, Juste un Clou, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 2,26 ctv, serienr. KPD169, stl 17, vikt 30,0 g, gravyr, originaletui och ytterkartong.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 3,15 ct, Cr(J)/VS2, GIA Diamond Report 2186201836, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 15 mm, vikt 3,2 g.
BVLGARI, hänge med kedja, Parentesi, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,65 ctv, ca TW/VS, längd 38-45 cm, vikt 12,2 g, påse och originaletui.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2 delar, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, Nina Koppel, stl 54, vikt 9,2 g, originaletui.
CHAUMET, örhängen, 18K guld, serienr. 600789, höjd 17 mm, vikt 9,6 g, stift och clips, stiften går att skruva lös.
MAUBOUSSIN, ring, Transparance, 18K guld, bergkristall, briljantslipad diamant, serienr. C0602, stl 16,5 mm, vikt 24,1 g.
COLLIER, 18K guld, Frankrike, 1900-talets senare hälft, mått 12,5x11,5 cm, vikt 68,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, kuddslipad rubin 2,41 ct, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Frankrike 1900-talets senare hälft, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, rubinen har nagg och inneslutning som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
BROSCH, insekt, 14K guld/silver, diamanter, safirer, rubiner, rött glas, antik, mått 39x46 mm, vikt 17,7 g, senare nål i 18K guld, lagningar, två stenar saknas, flera stenar med skador och nagg.
RING, platina, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,73 ctv, Art Deco, Frankrike 1930-tal, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter har nagg.
BROSCH, platina/14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, tidigt 1900-tal, längd 91 mm, vikt 9,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, platina, droppslipad akvamarin, franskslipad diamant, 2 rosenslipade diamanter, K. Anderson & C.G. Hallberg, Stockholm 1935, höjd på hänget 3,5 cm, längd på kedjan 44 cm, vikt 6,3 g, akvamarinen har nagg, rosenslipade diamanterna har skador.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 39,68 ct, Frankrike, 1900-talets senare hälft, stl 18,5 mm, vikt 20,1 g, akvamarinen har små nagg.
GUCCI, collier, Horsebit, 18K guld, granater och rökkvartser, höjd 70 mm, längd 47 cm, vikt 37,9 g.
ARMBAND, Horsebit, 18K guld, Italien, 1900-talets mitt, bredd 30 mm, längd 22,5 cm, vikt 50,2 g, säkerhetskedja, små bucklor.