161 - 180 av 187
1...8910 Gå till

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november

Aktuell budnivå

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca Ca(M-N)/VS1, Frankrike, vikt 3,7 g, stift, diamanterna har små naturaler och nagg på rondisten, etui.

Inga bud

Utrop: 98 000 kr

Lägg bud

RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,60 ct, ca LY(O-P)/VVS2, 2 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.

Inga bud

Utrop: 78 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad Colombiansk smaragd ca 7,20 ct, indications of moderate clarity enhancement with resin, GCS Report 5785-0033, 18 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 14,6 g, smaragden har nagg och mindre inneslutningar som når ytan.

Inga bud

Utrop: 78 000 kr

Lägg bud

CARTIER, brosch, fågel, 18K guld, rubin, blå emalj, krysopras, rosa korall, serienr. 928173, år 1991, mått 23x22 mm, vikt 5,8 g, liten emaljskada på stjärtfjädern.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud

CARTIER, helalliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, stl 47 (15 mm), vikt 3,1 g, originaletui.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Tank Française, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, serienr. NA7276, stl 66 (21 mm), vikt 19,5 g, originaletui, smyckespåse.

Inga bud

Utrop: 84 000 kr

Lägg bud

CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld/silverium, serienr. 911558, höjd 21 mm, vikt 18,9 g, stift med clips, stiften går att skruva lös.

Inga bud

Utrop: 9 800 kr

Lägg bud

CARTIER, ring, Nouvelle, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 13,6 g.

Inga bud

Utrop: 38 000 kr

Lägg bud

RING, palladium/18K guld, obehandlad safir 6,36 ct enligt gravyr, GCS report 5783-3698, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, safir med litet nagg på kronan.

Inga bud

Utrop: 90 000 kr

Lägg bud

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade saltvattenspärlor ca 9,0-9,5 mm, lås i 18K vitguld med ovalslipad akvamarin ca 6,80 ct och 12 briljantslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca R-TW/VS, längd 94 cm, vikt 209,9 g.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,37 ct, ca R(E)/VS2-SI1, Sten Karlssons guldsmedja, Saltsjöbaden 1977, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, diamanten har en liten kulettfasett, etui.

Inga bud

Utrop: 370 000 kr

Lägg bud

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD FÄRGSKIFTANDE SAFIR, ovalslipad, 11,82 ct, ursprung Myanmar (Burma), GCS Report 5785-0319, 14,30x12,32x8,51 mm, hålighet på paviljongen.

Inga bud

Utrop: 950 000 kr

Lägg bud

BROSCH, silver/ 14K guld, antikslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/SI2, antik - och gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, låsdel som är avtagbar, diameter 29 mm, vikt 9,3 g, mittstenen med små skador.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI2, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, Gustaf Möllenborg, Stockholm, antik, tidigt 1900-tal, längd 75 mm, vikt 5,1 g, flera diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan, originaletui.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad Kashmir safir 1,81 ct, SSEF Report 129618, antikslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Art deco, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, Safir med inneslutning som når ytan på paviljongen, några diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 220 000 kr

Lägg bud

SYSKONRING, platina, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca TW(F)/VS2, äldre briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca Ca(M)/VS2, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19 mm, vikt 6,9 g, den stora diamanten har liten kulettfasett, tunn rondist, liten natural på rondisten och lätt slitna fasettkanter, enstaka åttkantslipade diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 170 000 kr

Lägg bud

HANS HANSEN, armring, 14K guld, Bent Gabrielsen, Danmark 1960/70-tal, stl 6,5x6,0 cm, vikt 30,0 g.

Inga bud

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

HANS HANSEN, ring, 14K guld, Danmark 1960/70-tal, stl 18,5 mm, vikt 9,1 g.

Inga bud

Utrop: 5 600 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, lås, Smilet, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, armband, Mega, 18K guld, hjärtformad berlock, längd 22 cm, vikt 78,2 g, säkerhetskedja.

Inga bud

Utrop: 75 000 kr

Lägg bud

SIGURD PERSSON, brosch, 20K guld, detaljer i 18K roséguld, antikslipad diamant, smaragd, safir, granat, turmaliner, Stockholm 1947, mått 67x50 mm, vikt 29,8 g, originaletui. (d)

Inga bud

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud