Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 30 november
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca Ca(M-N)/VS1, Frankrike, vikt 3,7 g, stift, diamanterna har små naturaler och nagg på rondisten, etui.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 2,60 ct, ca LY(O-P)/VVS2, 2 gammalslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad Colombiansk smaragd ca 7,20 ct, indications of moderate clarity enhancement with resin, GCS Report 5785-0033, 18 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 14,6 g, smaragden har nagg och mindre inneslutningar som når ytan.
CARTIER, brosch, fågel, 18K guld, rubin, blå emalj, krysopras, rosa korall, serienr. 928173, år 1991, mått 23x22 mm, vikt 5,8 g, liten emaljskada på stjärtfjädern.
CARTIER, helalliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 3,20 ctv, stl 47 (15 mm), vikt 3,1 g, originaletui.
CARTIER, ring, Tank Française, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, serienr. NA7276, stl 66 (21 mm), vikt 19,5 g, originaletui, smyckespåse.
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld/silverium, serienr. 911558, höjd 21 mm, vikt 18,9 g, stift med clips, stiften går att skruva lös.
CARTIER, ring, Nouvelle, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 13,6 g.
RING, palladium/18K guld, obehandlad safir 6,36 ct enligt gravyr, GCS report 5783-3698, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, safir med litet nagg på kronan.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade saltvattenspärlor ca 9,0-9,5 mm, lås i 18K vitguld med ovalslipad akvamarin ca 6,80 ct och 12 briljantslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca R-TW/VS, längd 94 cm, vikt 209,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,37 ct, ca R(E)/VS2-SI1, Sten Karlssons guldsmedja, Saltsjöbaden 1977, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, diamanten har en liten kulettfasett, etui.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD FÄRGSKIFTANDE SAFIR, ovalslipad, 11,82 ct, ursprung Myanmar (Burma), GCS Report 5785-0319, 14,30x12,32x8,51 mm, hålighet på paviljongen.
BROSCH, silver/ 14K guld, antikslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/SI2, antik - och gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, låsdel som är avtagbar, diameter 29 mm, vikt 9,3 g, mittstenen med små skador.
BROSCH, 18K guld/platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr(J)/SI2, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, Gustaf Möllenborg, Stockholm, antik, tidigt 1900-tal, längd 75 mm, vikt 5,1 g, flera diamanter har nagg och inneslutningar som når ytan, originaletui.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad Kashmir safir 1,81 ct, SSEF Report 129618, antikslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, Art deco, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, Safir med inneslutning som når ytan på paviljongen, några diamanter har nagg och skador.
SYSKONRING, platina, briljantslipad diamant ca 2,20 ct, ca TW(F)/VS2, äldre briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca Ca(M)/VS2, äldre åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19 mm, vikt 6,9 g, den stora diamanten har liten kulettfasett, tunn rondist, liten natural på rondisten och lätt slitna fasettkanter, enstaka åttkantslipade diamanter har nagg.
HANS HANSEN, armring, 14K guld, Bent Gabrielsen, Danmark 1960/70-tal, stl 6,5x6,0 cm, vikt 30,0 g.
OLE LYNGGAARD, lås, Smilet, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS-SI, armband, Mega, 18K guld, hjärtformad berlock, längd 22 cm, vikt 78,2 g, säkerhetskedja.