Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
GEORG JENSEN, ring, Fusion, 2 delar, 18K guld/vitguld, stl 49 (ca 15,5 mm), vikt 9,0 g.
HAND, alliansring, Line, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,17 ctv, stl 16,5 g, 5,7 g, originaletui.
GEORG JENSEN, ring, nr 867, 18K guld, cabochonslipade koraller, Ibe Dahlquist, 1960-tal, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g.
ALTON, collier, 18K guld, längd ca 41 cm, signerad K E Palmberg, vikt 20,2 g.
Visa varaSmycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld/guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, diameter 18 mm, vikt 12,2 g, pärlcollier, odlade färgade sötvattenspärlor ca 8,5-9 mm, längd 40 cm, dobbar, 6 extra pärlor medföljer, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, för 2 rader, Smile, 18K guld/vitguld, diameter 22 mm, vikt 17,1 g. collier, imitationspärlor ca 12,2 mm, längd 41 cm, medföljer 4 extra imitationspärlor.
ARMBAND, 18K roséguld, 61 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, flexmodell, 50x58 mm, vikt 4,6 g, varav en diamant är åttkantslipad.
SOPHIE BY SOPHIE, helalliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
BVLGARI, ring, b. Zero, 3 band, 18K vitguld, stl 54 (17,5 mm), vikt 9,3 g, orginaletui, ytterask, lätt slitage
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant 0,95 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI2, Kaplans Safir, Stockholm 1998, stl 16,25 mm, vikt 16,8 g, naturlig hålighet i bordet i anslutning till inneslutning, nagg på kuletten.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, Bobbel, 18K guld, blå topas, ca 12 mm i diameter, vikt 4,6 g, collier, stenkulor i svart och vitt med dobbar, längd 46 cm.
RING, 18K guld, rundslipad citrin, stl 17,75 mm, svensk importstämpel, vikt 9,8 g, små nagg.
ARMRING, 18K vitguld/roséguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 5,5x4,0 cm, vikt 5,5 g.
MAUBOUSSIN, ring, 18K vitguld, peridot, stl 16,75 mm (53), vikt 9,9 g, peridoten med mindre nagg.
ARMBAND, Sterlingsilver, NE FROM, Danmark, längd 19 cm, en länk har en buckla, vikt 22,8 g
LAPPONIA, ring, Diamond City, 18K guld/platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, design Björn Weckström, Finland 1987, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, en diamant med nagg på kuletten.