Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
STEFAN HAFNER, armring, 18K vitguld, odlad South Sea- och Tahitipärla ca 11,2 mm, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, stl 6,0x5,5 cm, vikt 62,1 g.
BROSCH, 18K guld, bergkristaller ca 27,00 ctv, Lennart Oehmke, Stockholm 1966, mått 65x32 mm, vikt 24,4 g.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, brosch, 18K guld, signerad, Östersund 1973, mått 50 mm, vikt 23,2 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca Cr-TCa/VS, höjd 13 mm, vikt 3,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 smaragdslipade safirer ca 10,04 ctv, höjd 25 mm, vikt 8,2 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 8,4 g.
ARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 4,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 12,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 7,40 ctv, längd 18,5 cm, vikt 10,9 g, enstaka safirer med skador och nagg.
RING, 18K guld, 72 baguetteslipade diamanter 1,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/SI2, GIA certifilkat 375957834, briljantslipad diamant 0,32 ct, Cr(J)/SI1, GIA certifikat 245651302, längd 42 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, gula samt ca TW-Cr/SI-P, höjd 25 mm, vikt 3,7 g, huggies, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,55 ctv, ca TW(F)/P1-P2, 24 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, diameter 8,7 mm, vikt 3,2 g, stift, ena diamanten med skada på rondisten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 10,80 ctv,ca W-TCa/ VS-SI, längd 16,5 mm, vikt 16,1 g, enstaka diamanter har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, kuddslipad rosa safir 2,10 ct, turmaliner 0,15 ctv, briljantslipade diamanter 0,20 ct, Mandelstam, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g, originaletui.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist 7,62 ct, droppslipade tanzaniter 0,60 ctv, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade agater 30,96 ctv, droppslipade turmaliner 0,76 ctv, behandlade rosa briljantslipade diamanter 0,03 ctv,Mandelstam, höjd 35 mm, vikt 8,8 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad behandlad lila jade, droppslipade ametister 0,45 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, Mandelstam, höjd 27 mm, vikt 8 g, stift, originalask.
RING, 18K trefärgat guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-TCr/SI, stl 18 mm, vikt 9,2 g, storleksändrad.
SANDBERG, ring, sterlingsilver, 18K guld, Havsanemon, stl 17,25+ mm, vikt 20,2 g, etui.