Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Rose petal, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 15,8 g.
STRÖMDAHLS, enstenshänge med kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca W/SI2, längd 42 cm, vikt 2,8 g.
CHROME HEARTS, ring, sterlingsilver, stl 19 mm, vikt 45,8 g, slitage, smyckespåse, originaletui, tändsticksask.
CARTIER, armband, Trinity, ref nr CRB6016700, 18K trefärgat guld, blått silke, certifikat LRC965, justerbar storlek, vikt 4,0 g, originaletui.
CARTIER, armband, Love, ref CRB6026005, 18K vitguld/svart keramik, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW/VS, grön silke, certifikat KLS192, justerbar storlek, vikt 3,4 g, originaletui, ytterkartong.
CARTIER, ring, Trinity, 18K vitguld, svart keramik, ref nr CRB4095658, serie nr FNM835, stl 58, vikt 8,2 g, originaletui, ytterkartong.
EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, Ring Chain Necklace, längd 45 cm, vikt 28,5 g, signerad.
LAPPONIA, collier, Pine pearls, 18K guld, odlade pärlor, Björn Weckström, längd 44 cm, vikt 12 g.
LAPPONIA, hänge med kedja, Tundra flower, 18K guld, odlad pärla, längd 40 cm, vikt 5 g.
LAPPONIA, örhängen, 14K guld/platina, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Björn Weckström, höjd 9 mm, vikt 5 g, saknar stämplar, saknar snurrebussar,
LAPPONIA, armband, 18K guld, odlade pärlor, Finland 1984, längd 19,5 cm, 6,6 g, enstaka pärlor med slitage.
RING, platina, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 14,9 g, enstaka diamanter har nagg.
OLE LYNGGAARD, örhängen med påhängen, Snake, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, droppar i serpentin, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 8,2 g, originaletui.
GEORG JENSEN, collier, Möbius, nr 374, sterlingsilver, gummi, Torun Bülow-Hübe, längd 42 cm, vikt 13,5 g.