141 - 160 av 258
1...789...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober

Klubbad för

HUBERT HYDMAN, collier och örhängen, sterlingsilver, Stockholm 2002, 2007, stift, ask från Nutida svenskt silver.(d)

Utrop: 1 800 kr

GEORG JENSEN, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 3 300 kr

OLE LYNGGAARD, armband, blått silke, berlock, Sweet drop,18K guld, hjärta, arbetad yta, höjd 19 mm, 4,6 g, längd 39 cm, etui, påse, ytterkartong.

6 000 kr

Utrop: 6 200 kr

STRÖMDAHLS, tennisarmband, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, TW/VS-SI, 18,5 cm, vikt 6,4 g.

Utrop: 17 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, TW(G)/VVS2, extra fasetter vid rondisten.

6 900 kr

Utrop: 7 000 kr

LAPPONIA, örhängen,18K guld, odlade pärlor, höjd 11 mm, vikt 3,6 g, stift.

Utrop: 2 700 kr

LAPPONIA, collier, 18K guld, diamant 0,02ct, Finland 1981, längd 41 cm, vikt 4,8 g.

3 700 kr

Utrop: 3 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,07 ctv, River-TW(E-F)/VS1-VS2, vikt 2,1 g, stift, diamanterna har naturaler vid rondisten och minimala nagg på kuletten.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/VS2, vikt 1,6 g, diamanten har litet nagg på kronan och nagg på kuletten.

Utrop: 45 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca TW(G)/VS1, Per-G Forslund Juvelateljen, Malmö 1995, stl 17,5 mm, vikt 12,5 g.

Utrop: 66 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 18,50 ctv, ca R-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 22,8 g, flera diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 250 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,34 ctv, ca R-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,2 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 136 000 kr

GUNNAR FAHLSTRÖM, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct, ca TW(G)/VS1, Stockholm 1987, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 110 000 kr

RING, 2 delar, 18K guld, signerad Rolf Kaplan, Kaplans Safir, Stockholm 2018, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipade ioliter, stl 16 mm, vikt 13,3 g.

Utrop: 9 400 kr

7 400 kr

Utrop: 8 200 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 143 briljantslipade diamanter ca 8,50 ctv, ca W-Ca/VS-P, flera diamanter har rosa och bruna toner, längd 43 cm, vikt 19,4 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 80 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 33 mm, vikt 3,9 g, stift, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, stjärnsafir, Hellström & Åhrling, Stockholm 1962, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 3 900 kr