Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
HUBERT HYDMAN, collier och örhängen, sterlingsilver, Stockholm 2002, 2007, stift, ask från Nutida svenskt silver.(d)
GEORG JENSEN, enstensring, platina, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,1 g.
OLE LYNGGAARD, armband, blått silke, berlock, Sweet drop,18K guld, hjärta, arbetad yta, höjd 19 mm, 4,6 g, längd 39 cm, etui, påse, ytterkartong.
STRÖMDAHLS, tennisarmband, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, TW/VS-SI, 18,5 cm, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,07 ctv, River-TW(E-F)/VS1-VS2, vikt 2,1 g, stift, diamanterna har naturaler vid rondisten och minimala nagg på kuletten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TCr(I)/VS2, vikt 1,6 g, diamanten har litet nagg på kronan och nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,16 ct, ca TW(G)/VS1, Per-G Forslund Juvelateljen, Malmö 1995, stl 17,5 mm, vikt 12,5 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 18,50 ctv, ca R-Cr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 22,8 g, flera diamanter har nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 8,34 ctv, ca R-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 11,2 g, enstaka diamanter har nagg.
GUNNAR FAHLSTRÖM, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct, ca TW(G)/VS1, Stockholm 1987, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
RING, 2 delar, 18K guld, signerad Rolf Kaplan, Kaplans Safir, Stockholm 2018, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 143 briljantslipade diamanter ca 8,50 ctv, ca W-Ca/VS-P, flera diamanter har rosa och bruna toner, längd 43 cm, vikt 19,4 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 33 mm, vikt 3,9 g, stift, enstaka diamanter har nagg.