Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
ANDERS OLSSON, ring, 18K guld, arbetad yta, smaragder, stl ca 17 mm, vikt 11,0 g, smaragder med nagg och slitna fasettkanter. (d)
EFVA ATTLING, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,19 ct enligt gravyr, ca TW/VS, storlek 15,75 mm, vikt 2,9 g, sliten gravyr.
TIFFANY & CO., armband, Please return to, sterlingsilver, längd 19 cm, vikt 33,9 g, smyckespåse, originaletui.
THEO FENNELL, armband, sterlingsilver, Engelska stämplar, längd 18,5/22 cm, vikt 25,7 g, smyckespåse, originaletui.
TIFFANY & CO, armband, Return to Tiffany, sterlingsilver, berlocker, turkos emalj, längd 20 cm, vikt 48,4 g, slitage på emalj.
TIFFANY & CO., hänge med kedja, Key pendant, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 2,5 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Möbius, sterlingsilver, no 142, bredd 20 mm, clips, vikt 8,1 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, caTW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-TCr/VS, längd 16,5 cm, vikt 7,6 g.
HERMÉS, collier, Finesse pendant, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv, längd 37/39 cm, vikt 4,0 g, etui, ytterask.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca R(E)/SI1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ct, ca TW-W/VS-P, stl15,25 mm, vikt 5,2 g, mittstenen har liten kulettfasett, flera sidostenar har slitna fasettkanter.
LAPPONIA, collier, Helios, 14K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1987, längd 42 cm, vikt 24,4 g.
LAPPONIA, örhängen, 14K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1987, höjd 50 mm, vikt 15,3 g, stift, en snurrebuss saknas.