Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
MICHAEL HAMMA, collier, järn/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, Stockholm, längd ca 43 cm, vikt 22,4 g, ej stämplad. (d)
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, Kornhamnstorg guld och silver, Stockholm 1962, stl 17 mm, vikt 12,5 g.
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, Delicate Hoops, 18K vitguld, tsavoriter, diameter 45 cm, vikt 10,1 g, flera tsavoriter skadade.
MARIA NILSDOTTER, collier, Dragon Chain Necklace, förgyllt sterlingfsilver, justerbar längd.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad peridot ca 2,49 ct, ovalslipad ametist ca 2,38 ct, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,86 ctv, R-TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g, några diamanter har nagg och naturaler.
GUCCI, hänge med kedja, Icon Twirl, 18K vitguld, höjd 11 mm, längd 38/40/42 cm, vikt 5,3 g.
COLLIER, 18K rosé/vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 46 cm, vik 4,6 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 safirer ca 0,59 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 3,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 kudd och ovalslipade akvamariner ca 6,15 ctv, höjd 72 mm, vikt 3,5 g, krokar.
OLE LYNGGAARD, armband, 3-radigt, 14K guld/sterlingsilver, dobbar, ej lås, längd 18 cm, vikt 11 g, ej märkt Lynggaard.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/VS2, 30 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, mittstenen har nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.