Avslutad | Moderna – Lördag 12 oktober
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, opaldublett, briljantslipade diamanter 0,04 ct, Finland 1986, stl 18,75 mm, vikt 3,8 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 255, sterlingsilver, delvis förgyllt, hjärta, svart tygsnöre, längd 80 cm, vikt 23,6 g.
MARIA ELMQVIST, ring, stelingsilver, brons, smaragdslipad topas ca 24 ct, Trosa 2005, 16 mm, vikt 20,3 g. (d)
ALTON, collier, sterlingsilver, geometriska länkar, design Theresia Hvorslev, Falköping 1969, längd 36 cm, signerad, vikt 76,8 g, omarbetad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(G)/SI1, GIA Diamond Dossier 2416204090, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS, längd 19 cm, vikt 10,0 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, vikt 8,1 g.
RING, 18K vitguld, droppslipade diamant ca 0,40 ct, ca Light Yellow/VS, 25 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCa/VS, storlek 16,5 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,05 ct, TW(G)/SI2, GIA report 7235223393, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
KERSTIN ÖHLIN -LEIJONKLOU, ring, silver, pärlor, Östersund 1971, stl 16 mm, vikt 11 g, (d)
COLLIER, 14K vitguld, delvis matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca Cr/SI, längd 48 cm, vikt 18,6 g
ARMBAND, 14K vitguld, delvis matterad yta, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca Cr(J)/SI, längd 19,5 cm, vikt 8,4 g.
STIGBERT, kedja,18K guld, stavlänk, Engelbert, Stockholm 1947, längd 63 cm, vikt 5,3 g
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
EFVA ATTLING, örhängen, 18K vitguld, Love Beads, 52 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, vikt 2,4 g, originaletui och ytterkartong.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 45 cm, vikt 2,5 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 5,19 ctv, ca R-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,4 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, knut, briljantslipade diamanter 0,76 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar.