Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
RING, 18K guld/platina, antik, kuddformad gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/P1, gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, en av diamanterna har ersatts av en simulant, möjligen vit topas.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 4,8 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 3,51 ctv, ca TCr (I)/SI2, HRD certifikat 210000075489, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 2,9 g, mittsten har kraftigt mjölkig ton, en liten diamant är skadad.
ARMBAND, 18K vitguld, rubiner ca 8,0 ctv, 140 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 29,4 cm, några diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, platina, 68 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, 2 baguette - och 56 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 27 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
BROSCH, hund, 18K vitguld, barock pärla, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, mått 3617 mm, vikt 13,8 g, pärlan har en skada.
BROSCH, fågel, 18K vitguld, barock pärla, safir, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, mått 36x20 mm, vikt 9,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, brioletteslipad akvamarin ca 45,0 ct, 70 briljant - och 9 baguetteslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/SI, certifikat, höjd 75 mm, vikt 20,8 g, en diamant är åttkantslipad, enstaka diamanter med skador och nagg, akvamarinen med inneslutning som når ytan.
BROSCH, hund,18K vitguld, barock pärla, safir, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, mått 27x20 mm, vikt 8,9 g.
ARMBAND, 18K guld, turmaliner, peridot och gul beryll, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, längd 18 cm, vikt 14,8 g.
TRESTENSRING, guld, gammalslipade diamanter ca 1,38 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, skadad ringskena.
BROSCH, fågel, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, mått 33x15 mm, vikt 5,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 230 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 45 cm, vikt 26,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 4,7 g, stift.
RING, 18K roséguld, ovalslipad diamant 1,51 ct, Fancy Brown Yellow/SI1, GIA Coloured Diamond Grading Report 2223630549, 2 hjärtslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ARMBAND, platina, 18K vitguld, safirer ca 2,05 ctv, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter, Frankrike, längd 20 cm, vikt 16,8 g, safirer med nagg, några diamanter med nagg och skador, senare armlänk.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, pärlemor, rosenslipade diamanter, Art Deco, diameter 14 mm, vikt 12,5 g, etui.