121 - 140 av 330
1...678...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

RING, 18K guld/platina, antik, kuddformad gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/P1, gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 0,54 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,0 g, en av diamanterna har ersatts av en simulant, möjligen vit topas.

6 500 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 4,8 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 37,7 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant, 3,51 ctv, ca TCr (I)/SI2, HRD certifikat 210000075489, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17,25+ mm, vikt 2,9 g, mittsten har kraftigt mjölkig ton, en liten diamant är skadad.

Utrop: 160 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, rubiner ca 8,0 ctv, 140 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 29,4 cm, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 76 000 kr

ARMBAND, platina, 68 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, 2 baguette - och 56 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 27 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 90 000 kr

BROSCH, hund, 18K vitguld, barock pärla, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, mått 3617 mm, vikt 13,8 g, pärlan har en skada.

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, fågel, 18K vitguld, barock pärla, safir, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, mått 36x20 mm, vikt 9,9 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, brioletteslipad akvamarin ca 45,0 ct, 70 briljant - och 9 baguetteslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW/SI, certifikat, höjd 75 mm, vikt 20,8 g, en diamant är åttkantslipad, enstaka diamanter med skador och nagg, akvamarinen med inneslutning som når ytan.

Utrop: 51 000 kr

BROSCH, hund,18K vitguld, barock pärla, safir, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, mått 27x20 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18K guld, turmaliner, peridot och gul beryll, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, längd 18 cm, vikt 14,8 g.

9 600 kr

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN med påhängen, 18K guld, gröna turmaliner, höjd 24 mm, vikt 3,8 g. stift.

3 000 kr

Utrop: 2 500 kr

TRESTENSRING, guld, gammalslipade diamanter ca 1,38 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, skadad ringskena.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, fågel, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, mått 33x15 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 6 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 230 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 45 cm, vikt 26,7 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 4,7 g, stift.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad diamant 1,51 ct, Fancy Brown Yellow/SI1, GIA Coloured Diamond Grading Report 2223630549, 2 hjärtslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 57 000 kr

ARMBAND, platina, 18K vitguld, safirer ca 2,05 ctv, antik-, gammal- och rosenslipade diamanter, Frankrike, längd 20 cm, vikt 16,8 g, safirer med nagg, några diamanter med nagg och skador, senare armlänk.

Utrop: 29 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, pärlemor, rosenslipade diamanter, Art Deco, diameter 14 mm, vikt 12,5 g, etui.

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, silver/14K guld, gammal - och antikslipade diamanter, längd 62 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 11 400 kr