Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
RING, platina, droppslipade diamanter 1,40 ctv, ca TCa(K)/VS1 samt ca Light Brown/SI, baguetteslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/loupe clean enligt HRD cert 16021299003, 8 större och 4 mindre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 15,5 mm, vikt 6,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 15,5 mm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 ovalslipade behandlade rubiner 3,10 ctv, 88 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, höjd 16 mm, vikt 6,4 g, huggies.
RING, 18K roséguld, 5 smaragdslipade rosa behandlade safirer ca 2,58 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, safirer ca 0,87 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, höjd 21 mm, vikt 6,7 g, huggies, enstaka diamanter med skador och nagg.
ARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 4,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 12,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, 13,8 mm, 8 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 10,4 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade gula behandlade safirer ca 3,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 5,6 g, huggies.
RING, 18K roséguld, morganit 13,7 ct, 36 briljantslipade diamanter 0,92 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, morganiten med mindre nagg.
RING, 18K vitguld, 21 orangea behandlade safirer ca 6,94 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca Cr-TCa/VS, höjd 13 mm, vikt 3,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, rosa safirer 5,12 ctv, åttkantslipade diamanter 1,42 ctv, ca Ca-Yellw/P, höjd 76 mm, vikt 16,5 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 7,40 ctv, längd 18,5 cm, vikt 10,9 g, enstaka safirer med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade amazoniter 31,26 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, höjd 31 mm, vikt 10,0 g, stift.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,8 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,94 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 11,5 mm, vikt 4,2 g, stift
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 2 ovalslipade gula behandlade safirer 3,16 ctv, 56 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-LY/VS-P, höjd 27 mm, vikt 4,8 g, stift.