Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 14K guld, ametist ca 15 ct, pärlor ca 3 mm, antik, mått 60x35 mm, vikt 24,9 g, små bucklor och skador.
ARMRING, 18K guld, orientaliska pärlor, Johan Pettersson, Stocholm 1891, diemeter 60 mm, vikt 10,0 g, säkerhetskedja, bucklor.
RING, 18K vitguld., briljantslipad diamant ca 0,40 ct samt 12 prinsesslipade diamanter ca 0,85 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, längd 60 cm, lås i 18K guld, vikt 47,3 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, droppformad smaragd, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, höjd 21 mm, vikt 5,4 g, smaragden är skadad samt har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, 8,9 x 5,8 mm, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosa safirer ca 0,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 7,5 mm, vikt 1,5 g, stift.
RING, 18K vitguld, 3 navettslipade rubiner, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, två diamanter har nagg på kronan, slitna klor.
RING, 18K vitguld, oval fasettslipad smaragd ca 0,38 ct, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,7 g, smaragden har ytskador i bordsfasetten.