Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stift, vikt 1,4 g, diamanter med naturaler vid rondisten samt en diamant med mindre nagg på kuletten, olika snurrebussar.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, 6 åttkantslipad diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,25 mm, vikt 11,4 g, en diamant med nagg på kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 10 mm, Schoeffel, krokar, vikt 4,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, lås i 18K vitguld, safir, åttkantslipade diamanter, längd 41 cm, knutet, vikt 84,6 g, tre skadade diamanter.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 7,5-8,0 mm, lås i 18K guld, längd 39 cm, vikt 59,6 g.
ARMBAND, 18K guld, 23 ovalslipade akvamariner ca 23 ctv, längd 16,5 mm, vikt 20,3 g, enstaka stenar med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 ovalslipade akvamariner ca 5,2 ctv, höjd 28 mm, vikt 3,7 g, krokar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, turkoser, åttakantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 18,25 mm, vikt 8,7g.
W.A BOLIN, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ct, ca TW-W/VS, 16,25 mm, vikt 3,7 g, etui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS-SI, Ba konstgjuteri, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 9,8 g, en diamant med nagg på kuletten och en diamant med skada.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 5,17 ctv, ca TW-W/IF-VVS, längd 18 cm, vikt 18,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg, etui från W.A Bolin.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade, baguette och trapetslipade diamanter ca 5,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 44,5 cm, vikt 44,5 g, stenar med nagg och skador, enstaka är trasiga.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,18 ct, W(H)/VVS1, Bo Andersson, Uppsala 1986, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, ca 324 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca Cr-TCa/VS, längd 17,5 cm, vikt 28,3 g, diamanter med nagg, 3 extrabitar 2,7 g med ytterligare 36 diamanter.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,34 ct, TW(F)/VS2, inskription på rondisten GIA 2276953856, Kaplans Safir, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
COLLIER, 7 rader, fasetterade blå, gula och röda safirer, lås i 14K vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 42-60 cm, vikt 155,7 g.