61 - 80 av 587
1...345...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni

Klubbad för

Ädelstenar Övrigt

KUNZIT, rektangulärt blandslipad, ca 56,00 ct, mått 18,5 x 23,0 x 16,3 mm, nagg.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, ovalt blandslipad, ca 31,40 ct, mått 16,2 x 19,0 x 12,6 mm.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, blandslipad, ca 37,00 ct, mått 21,0 x 24,6 x 10,8 mm, inneslutningar som når ytan.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g. gravyr, ringen är i behov av rodinering.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ctv enligt gravyr, ca TCa/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.

3 200 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 0,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, låghaltigt guld, färgstenar, bl.a. granater och spineller, längd 18 cm, vikt 20,2 g, flertalet stenar med nagg.

Utrop: 4 400 kr

DIAMANT, baguetteslipad, 0,58 ct, ca TW(F)/VS1, nagg på rondisten.

3 700 kr

Utrop: 4 000 kr

DIAMANT, baguetteslipad, 0,46 ct, ca TW/VS, nagg på rondisten, slitna fasettkanter på paviljongen.

2 400 kr

Utrop: 2 300 kr

DIAMANT, baguetteslipad, 0,48 ct, ca TW/VS, små nagg på rondisten, slitna fasettkanter på paviljongen.

3 400 kr

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,25 ct enligt gravyr, W/SI2, stl 18 mm, vikt 3,3 g

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift.

2 400 kr

Utrop: 1 200 kr

COLLIER, sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 81,3 g.

950 kr

Utrop: 900 kr

2 ST COLLIER, sterlingsilver, odlade pärlor, längd collier silver 41 cm, längd collier pärlor 43 cm.

Utrop: 800 kr

SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, svärtat trä, detalj i ben, Olof Pehr Hallberg, Norrköping 1856, längd 235 mm, vikt 25,0 g.

Utrop: 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, Västerås Guldsmedsatelje, Västerås 1970, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, låg krona, extra fasett vid rondisten, nagg på kuletten.

Utrop: 6 200 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, handtag i svärtat trä, Anders Theodor Barkman, Varberg 1859, längd 46 cm, vikt 131,4 g, små skador.

Utrop: 1 000 kr

Kuriosa Mässing

KALENDERDOSA, mässing, mjukt rektangulär, Förswenskad 1787, längd 128 mm, bredd 57 mm, vikt 140,7 g, tennlagning, slitage.

Utrop: 700 kr

RAGUSKED, silver, modell Snäck, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827, längd 30 cm, vikt 133,3 g, monogram.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

LORGNETTE, silver, onyx, markasiter, vikt 37,9 g, etui.