Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
Ädelstenar Akvamarin
AKVAMARIN, blandslipad, ca 37,00 ct, mått 21,0 x 24,6 x 10,8 mm, inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,3 g. gravyr, ringen är i behov av rodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ctv enligt gravyr, ca TCa/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner ca 0,70 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 19 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, låghaltigt guld, färgstenar, bl.a. granater och spineller, längd 18 cm, vikt 20,2 g, flertalet stenar med nagg.
DIAMANT, baguetteslipad, 0,46 ct, ca TW/VS, nagg på rondisten, slitna fasettkanter på paviljongen.
DIAMANT, baguetteslipad, 0,48 ct, ca TW/VS, små nagg på rondisten, slitna fasettkanter på paviljongen.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,25 ct enligt gravyr, W/SI2, stl 18 mm, vikt 3,3 g
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift.
2 ST COLLIER, sterlingsilver, odlade pärlor, längd collier silver 41 cm, längd collier pärlor 43 cm.
SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, svärtat trä, detalj i ben, Olof Pehr Hallberg, Norrköping 1856, längd 235 mm, vikt 25,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, Västerås Guldsmedsatelje, Västerås 1970, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, låg krona, extra fasett vid rondisten, nagg på kuletten.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, handtag i svärtat trä, Anders Theodor Barkman, Varberg 1859, längd 46 cm, vikt 131,4 g, små skador.
Kuriosa Mässing
KALENDERDOSA, mässing, mjukt rektangulär, Förswenskad 1787, längd 128 mm, bredd 57 mm, vikt 140,7 g, tennlagning, slitage.
RAGUSKED, silver, modell Snäck, Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827, längd 30 cm, vikt 133,3 g, monogram.