Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
TUMLARE, silver, på rund fotring, Petter Gillberg, Varberg 1809, höjd 30 mm, diameter 60 mm, vikt 15,8 g, bucklor, liten spricka.
DOSA, silver, invändigt förgylld, med lock, nyrokoko, Adrian Lillja, Karlskrona 1847, höjd 33 mm, diameter 60 mm, vikt 47,8 g, bucklor.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K rodierat guld, safirer, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, storleksändrad.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, längd 50 cm vikt 46,6 g.
HÄNGE, 18K guld, kuddslipad akvamarin, pärla, rosenslipade diamanter, höjd 31 mm, vikt 4,1 g.
SÅSSNIPA, sterlingsilver, på tre fötter, Brooks & Son, Sheffield 1926, höjd 85 mm, längd 160 mm, vikt 171,6 g.
MAPPIN & WEBB, senapskar, sterlingsilver, räfflad kant, musseldekor, Birmingham 1906, höjd 90 mm, längd 98 mm, vikt 172,5 g.
SÅSSNIPA, sterlingsilver, på tre fötter, dekor av girlanger, E. Viners, Sheffield 1960, höjd 75 mm, längd 150 mm, vikt 104,5 g.
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, på tre fötter, motiv med harjakt, okänd mästarstämpel, London 1763, höjd 95 mm, vikt 62,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collection, Mandelstam, diameter 24 mm, vikt 23,2 g, ask.
RING, 14K guld, 5 gammal-, äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g, slitage, skada, några diamanter har skador och nagg.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,50 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, Schalins, vikt 3,8 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLCOLLIER, lås 18K guld/vitguld, odlade pärlor, doserat ca 3,3 - 7,3 mm, längd 53 cm, vikt 13,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCr/SI-P, 18,5 mm, vikt 2,4 g, skada på mittstenen.