Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
HÄNGE MED KEDJA, silver, motiv med hjortdjur, G. Dahlgren, Malmö 1943, höjd på hänget 5,5 cm, längd på kedjan 64 cm, vikt 20,7 g.
ARMRING, stel, sterlingsilver, slingrande orm, innermått ca 19 cm, vikt 32,8 g, ostämplad.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
COLLIER, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g.
33 DIAMANTER, briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 1,9 mm.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv varav mittsten ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,52 ct enligt gravyr, TW(F)/SI, stl 16 mm, vikt 2,1 g, sliten fattning, diamanten med skada vid rondisten samt inneslutning i anslutning till kuletten, trasig ringskena.
SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,32 ct, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, diamant med nagg.
COLLIER, 18K guld, topas, peridot, ametist, granat, citrin, längd 43 cm, vikt 13,1 g.
COLLIER, lås i metall blå safirer, 2-radig, längd 46 cm, vikt 47,4 g, stenar med nagg.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, skaft i svärtat trä, knopp i ben, Olof Pehr Hallberg, Norrköping 1842, längd 43 cm, vikt 135,3 g, monogram.
MATSKED, silver, Fiolskaft, Petter Kleen, Ystad 1761, längd 20,4 cm, vikt 50,6 g, bucklor, monogram.