Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
DOSA, silver, öppnignsbar, snäckformad med blomdekor, mått 59 x 49 mm, vikt 23,8 g, sprickor, ej stämplad.
BOKPÄRM, silver, graverad yta, kartusch, Carl August Björklund, Stockholm 1876, mått 50 x 37 mm, vikt 18,7 g.
TASSE DU VIN, silver, hänkel, Stéphane Prudhomme, Paris 1900-talets första hälft, höjd 25 mm, längd 113 mm, vikt 72,8 g.
RING, 14K guld, gammalslipade och rosenslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g, en diamant saknas, ringen är skev.
RING, sterlingsilver/14K guld, Helena Palmgren Collection, Stockholm, stl 18 mm, vikt 20,3 g, etui.
RING, sterlingsilver/14K guld, Helena Palmgren Collection, Stockholm, stl 18 mm, vikt 19,1 g, etui.
RING, sterlingsilver/14K guld, Helena Palmgren Collection, Stockholm, stl 17 mm, vikt 19,0 g, etui.
RING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Smycka, Kumla 1973, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, höjd 10 mm, vikt 0,4 g, diamant med skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS, vikt 1,9 g, stift, ena diamanten med något slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,0 g, mindre nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 6,6 g, gravyr.