Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca TW/nagg på kuletten, vikt 0,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
MARIA NILSDOTTER, enstaka örhänge, förgyllt sterlingsilver, navettslipad pärlemo, innerdiameter ca 10 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, höjd 12 mm, stift, vikt 1,9 g.
DAVID ANDERSEN, armring, sterlingsilver, Norge, efter vikingasmycke, diameter 62 mm, vikt 43,6 g.
BROSCH, låghaltigt vitguld, safirer, 49 åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv ca W-Ca/SI, bredd 45 mm, vikt 18,6 g, nagg förekommer.
ALLIANSRING, 18K vitguld, safirer, 4 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, Strömdahls, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
STRÖMDAHLS, enstenshänge med kedja, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, höjd 11 mm, kedja 42 cm, vikt 3,7 g.
MATSKED, silver, Engelsk snäck, Lars Fredrik Elgstrand, Visby 1889, längd 215 mm, vikt 37,6 g, monogram.
SÅSSLEV, silver, delvis förgylld, modell Olga, Carl Olof Holm, Norrköping 1860, längd 250 mm, vikt 59,8 g.
RING, platina, 9 prinsess- och bagettslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS, stl 14,5 mm, vikt 6,4 g, gravyr.
CARMOSÉRING, platina, kuddslipad safir ca 0,60 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 19 mm, vikt 2,6 g, tunn ringskena, safiren med en skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 13 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,10 ctv, stl 18 mm, Iduna, vikt 3,1 g,
RING, 18K guld, 23 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, något oval skena.