Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca W/VS-SI, Göteborg 1976, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 69 briljant - och åttkantslipade diamanter 0,20 ctv, W/P, Guldfynd, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct, ca TW/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1965, stl 19 mm, vikt 2,3 g.
DIAMANTER, briljantslipade,enstaka gammalslipad, 2,09 ctv, enstaka med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, 5 baguetteslipade safirer, 10 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g, enstaka safirer med nagg, gravyr.
RING, 18K vitguld, 5 baguetteslipade rubiner, 10 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4 g, enstaka rubiner med nagg, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 1,75-5,25 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla, längd 50 cm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, stl 17 mm, vikt 1,9 g, diamanten är skadad (stort nagg)
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
SCHALINS, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 10,3 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad och äldre briljantslipad diamant ca 0,61 ctv, ca W/VS-P, stift, vikt 2,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, syntetisk safir, antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-CA/VS-SI, troligen finland, 1900-talets första hälft, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, flera diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
HÄNGE, förgyllt silver, lavacamé, Stockholm 1879, höjd 62 mm, vikt 32,2 g, nål saknas på baksidan.
ARMBAND, gulmetall, onyx, mikromosaik, antikt, längd 19 cm, vikt 39.1 g, tennlödning.