Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
RING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS, Göteborg 1975, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, safirer, 2 gammal - och 8 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17 mm, vikt 5,7 g, safirer med nagg, en diamant sitter löst i sin fattning, slitna klor.
RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 3,0 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamnat ca 0,12 ct, ca TCa/VS, Frankrike, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
Ädelstenar Opaler
ETIOPISK OPAL, päronformad cabochonslipad, 31,11 ct, 26,5x21,9x9,74 mm, IGI Colored Stone Report
Ädelstenar Övrigt
ROSALILA SPINELL, smaragdslipad, 1,83 ct, 8,42x6,40x3,62 mm, IGI Colored Stone Report
RING, 18K vitguld, safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 5,5 g, några diamanter och safirer med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv varav mittsten ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,5 g, en diamant har inneslutning som når ytan.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,2 g.
MENORAH, ljusstake, silver, turkosa porslinsdetaljer, Israel, höjd 19 cm, längd 13,5 cm, vikt 71,7 g.
SYSKONRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, nedslitna klor, ena diamanten har en skada.
EFVA ATTLING, armband, Little cross bracelet, sterlingsilver, längd 16-18 cm, vikt 4,7 g.