Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Juvelia, Uppsala 1980, stl 17 mm, vikt 2,6 g, diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,5 g, stift ena diamanten med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr/SI2, stl 19 mm, vikt 6,1 g, diamant med skada.
DIAMANT, gammalslipad diamant 0,28 ct, ca TCr/SI, inverterad natural vid rondisten, slitna fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, Guld & Juvelateljen, Stig Johansson, 2013, nagg på rondisten, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, gravyr, otydliga stämplar.
RING, 18K vitguld, grön turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1972, stl 17,25+ mm, vikt 6,8 g, nagg på turmalinen.
RING, 18K guld, odlad pärla, åttkantslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, pärla med slitage.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca TW/VS, längd 39 cm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.
ARMBAND, platina, låsdela i metall, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, tygband, längd 16 cm, en sten saknas, enstaka diamanter trasiga.
REY URBAN, sterlingsilver, krysopras, signerad, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.