301 - 320 av 587
1...151617...30 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Juvelia, Uppsala 1980, stl 17 mm, vikt 2,6 g, diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 3 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,5 g, stift ena diamanten med nagg på kuletten.

Utrop: 9 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCr/SI2, stl 19 mm, vikt 6,1 g, diamant med skada.

Utrop: 4 300 kr

DIAMANT, gammalslipad diamant 0,28 ct, ca TCr/SI, inverterad natural vid rondisten, slitna fasettkanter.

650 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, Guld & Juvelateljen, Stig Johansson, 2013, nagg på rondisten, gravyr.

Utrop: 2 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, gravyr, otydliga stämplar.

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, ametister, odlade pärlor, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, grön turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1972, stl 17,25+ mm, vikt 6,8 g, nagg på turmalinen.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K guld, odlad pärla, åttkantslipade diamanter, stl 16,75 mm, vikt 9,0 g, pärla med slitage.

6 500 kr

Utrop: 7 200 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca TW/VS, längd 39 cm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.

Utrop: 4 200 kr

ARMBAND, platina, låsdela i metall, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, tygband, längd 16 cm, en sten saknas, enstaka diamanter trasiga.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

JUHLS, brosch, silver, Kautokeino, Norge, vikt 15,1 g.

Utrop: 550 kr

BROSCH, silver, troligen Kautokeino, Norge, vikt 25,0 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad tigeröga, vikt 18,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

REY URBAN, sterlingsilver, krysopras, signerad, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

ARMBAND, kulor av akvamarin, vikt 52,3 g.

Utrop: 1 400 kr

COLLIER, kulor av månsten, längd 46 cm, vikt 24,4 g.

Utrop: 900 kr

COLLIER, kulor av turmalin, längd 48 cm, vikt 15,8 g.

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i sterlingsilver, längd 51 cm, knutet, vikt 22,1 g.

Utrop: 550 kr