Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juni
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, brilantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
ANTON MICHELSEN, brosch, löv, sterlingsilver, signerad Engel, Stockholm 1953, mått 35x80 mm, vikt 12,3 g.
BROSCH, 18K guld/platina, 3 odlade pärlor, rosenslipade diamanter, vikt 58 mm, vikt 2,8 g, etui.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 46 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, ametist ca 0,64 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ametister ca 0,53 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, ca 10,8 x 10,8 mm, vikt 0,7 g
HÄNGE, 18K vitguld, granat ca 0,93 ct, briljanter ca 0,11 ctv, längd ca 12 mm, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca CA/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g, diamanterna har brun ton
RING, platina 900, 5 st prinsesslipade diamanter och 14 st briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g
AKSEL HOLMSEN, brosch, vikangaskepp, förgyllt silver, röd och vit emalj, Norge, 30x35 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,21 ct enligt gravyr, ca W/VS, G Dahlgren, Malmö 1959, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, diamant med liten skada på kronan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,04 ct, ca TW/SI, höjd 20 mm, kedja 40 cm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,03 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
H STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1988, stl 17 mm, vikt 2,8 g.