Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni
MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl 49 (15,75 mm), vikt 7,0 g, originaletui.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca R-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 10,4 g, några diamanter har nagg.
BVLGARI, ring, B.zero1, 4 band, 18K vitguld, vikt 13,0 g, stl 51, storleksändrade lös fjäder i ringen gör att den är ca stl 15,5 mm, slitage, originaletui.
RING, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 12,4 g.
WIWEN NILSSON, monogrambrosch, sterlingsilver, UKE, signerad, Lund 1952, längd 6,5 cm, vikt 6,9 g. (d)
ALLIANSRING, sterlingsilver, gröna safirer ca 3,77 ct Orloff of Denmark, stl 17 mm, 5,6 g.
SANDBERG, ring, Belle, 18K guld/vitguld, 3 st coffe diamanter ca 0,60 ctv, stl 20 mm, vikt 10,7 g, en diamant med nagg på kuletten, originaletui.
SANDBERG, ring, Ringo blomma, sterlingsilver/18K guld, briljantslipad diamant 0,06 ct, stl 20,25 mm, vikt 7,5 g, originaletui.
MEIRA T, collier, 14K guld/vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, längd 45 cm, vikt 4,9 g
O´DWYER, helalliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
O´DWYER, hänge med kedja, 18K vitguld, droppslipad morganit ca 2,0 ct, hängets höjd 12 mm, längd 46 cm, vikt 5,6 g.
GEORG JENSEN, bestickservis, 103 delar, sterlingsilver, modell Dronning/Acanthus, 13 lunchgafflar, 12 lunchknivar, 6 matskedar, 8 matgafflar, 8 matknivar, 12 barngafflar, 12 fruktknivar, 18 stora teskedar, 12 smörknivar, 2 plockgafflar, design Johan Rohde, Danmark efter 1945, askar, totalvikt ca 4600 g.
PER BORUP, lås, collier, 18K guld/vitguld, oxiderat sterlingsilver, ej signerad, längd collier 46 cm ink låsets längd, dobbar, vikt 69,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40-42 cm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 2,8 g, huggies.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, rosa safirer ca 0,49 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17,5 mm, vikt 3,8 g, safirerna har nagg på kuletten.