Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni
FRIMA SVENSKT TENN, brosch, tenn, lejon, design Anna Petrus, mått 35 x 33 mm, vikt 18,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ca TW-TCr/SI, stift, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, rubin, svanhuvud och vinge, stl 16,25 mm, längd 42 mm, vikt 11,2 g, originaletui.
HERMÈS, armring, sterlingsilver, Collier De Chien Bracelet, bredd 17,5 mm, innerdiameter 56 x45 mm, vikt 82,4 g, refnr 14AK106517, påse.
GEORG JENSEN, ring, no 123B, sterlingsilver, hematit, design Nanna Dietzel, Danmark efter 1945, stl 16 mm, vikt 9,5 g, originaletui, mindre repor på hematiten, storleksändrad.
GEORG JENSEN, ring, no 91, sterlingsilver, design Nanna Dietzel, Danmark efter 1945, stl 16,25 mm, vikt 17,4 g.
HERMÈS, armband, Collier De Chien Bracelet, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, refnr 14A075388, bredd 5,8 mm, innerdiameter 56 x 45 mm, vikt 24,7 g, etui, påse, lätt slitage.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, 18K vitguld, Centenary, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, längd kedja 36 cm, säkerhetskedja, etui, medföljer extra bit till pansarlänken som är 8,5 cm.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-P, storlek 18 mm, vikt 23,3 g, slitage.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca TW/VS, hjärta, höjd 8 mm, vikt 2,1 g.
CLAES GIERTTA, armring, silver, grön paste, Stockholm 1960, diameter 58 mm, vikt 104,9 g, originaletui. (d)
CLAES GIERTTA, collier, silver, grön paste, längd 37 cm, Stockholm 1960, vikt 27,0 g, originaletui. (d)
CLAES GIERTTA, ring, silver, bergslagssten, Stockholm ca 1950-tal, stl 16 mm, vikt 14,2 g, originaletui. (d)
CHOPARD, armband, Happy Diamonds, ref nr 9152927, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 36,4 g, originaletui och certifikat.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, diameter 16 mm, vikt 9,6 g, för dobbar.
ANNA-STINA ÅBERG, armring, sterlingsilver, diameter 65 mm, Nyköping 2010, vikt 44,1 g, smyckespåse, ask.
SANDBERG, ring, Grafika, 18K guld, flerfärgade safirer, bruna diamanter, stl 19 mm, vikt 13,0 g, originaletui.