Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni
ÖRHÄNGEN, 18K guld, grön kvarts, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 5,7 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosa jade, peridoter 1,02 ct, briljantslipade diamanter 0,17 ctv, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 5,8 g, stift, originalask.
GEORG JENSEN, örhängen, Fusion, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, höjd 6 mm, stift, vikt 2,5 g, originaletui, ytterkartong.
GUCCI, ring, sterlingsilver, logo GG, stl 17,25, vikt 10,1 g, slitage, smyckespåse, originaletui.
STRÖMDAHLS, enstensörhängen, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,5 g.
Smycken Enstenshänge
STÖRMDAHLS, enstenshänge, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, vikt 0,7 g.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, brosch, 18K guld, signerad, Östersund 1973, mått 50 mm, vikt 23,2 g. (d)
SIGURD PERSSON, manschettknappar, 18K guld, Stockholm 1959, vikt 23,1 g. (d)
H STRÖMDAHL, manschettknappar, cabochonslipad rutilkvarts, Stockholm 1962, vikt 18,6 g.
EFVA ATTLING, collier, 18K vitguld, Ring chain & stars collier, briljantslipade diamanter 1,38 ctv, ca TW/SI, maxlängd 47 cm, vikt 37,7 g, etui.
Smycken Enstaka örhänge
LINE & JO, örhänge, oxiderat sterlingsilver, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/SI2, stift, vikt 0,8 g, originaletui.
SANDBERG, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.