Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni
Smycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca W-Cr/P, längd 16,5-19,5 cm, vikt 2,0 g, några diamanter med nagg på kuletten.
Smycken Örringar
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 28 mm, stift, vikt 5,3 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,6 cm, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,9 g, någon diamant med litet nagg.
Smycken Örhängen
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 20 mm, stift, vikt 2,8 g.
Smycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,8 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, några diamanter har nagg samt inneslutningar som når ytan.
Smycken Örhängen
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari,18K vitguld, onyx, diameter 9,5 mm, vikt 3,5 g, stift, originaletui.
Smycken Ring
RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 1,30 ct, ca W(H)/SI2, 12 baguetteslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca W-TCr/VS, storlek 16,75 mm, vikt 5,6 g, mittstenen har inneslutning som når ytan.
Smycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, ametister och rosenkvarts, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, Italien, justerbar längd, vikt 49,1 g.
Smycken Armband
A. MICHELSEN, armband, sterlingsilver, lila emalj, Borgila, Stockholm 1969, längd 19 cm, vikt 33,7 g.
Smycken Collier
ARVO SAARELA, collier, silver, kvarts och agat, Enlöping 1964, längd 41 cm, vikt 35,8 g.(d)
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g.
Smycken Ring
GEORG JENSEN, ring, 3 delar, Fusion, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Design Nina Koppel, stl 54 (17,75 mm), vikt 16,8 g.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K vitguld, smaragder ca 0,44 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW(G)/VS, längd 18 cm, vikt 1,6 g.
Smycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCa(G-K)/SI, vikt 1,0 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, fasettslipad blå topas ca 2,75 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-W/SI, storlek 17,25 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
Smycken Ring
CARTIER, ring, Double C, 18K vitguld, serienr. L22498, år 2000, stl 51, vikt 11,3 g, slitage, originaletui.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 9,2 g.
Smycken Collier
CLAES GIERTTA, halsring, öppen modell, hamrad yta, diameter ca 13 cm, sterlingsilver, Stockholm 1982, vikt 49,2 g, etui. (d)