Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni
Silver Vas
BORGILA, vas, sterlingsilver, invändigt förgylld, rund fotring, vågbandsbård, oktagonal, Stockholm 1962, höjd 215 mm, vikt 707,3 g, gravyr undertill, repor. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, höjd 13 mm, vikt 7,6 g, huggies.
OLE LYNGGAARD, design collier, heavy Lotus twisted anchor, 18K guld/roséguld, Charlotte Lynggaard, längd 90 cm, vikt 13,0 g, originaletui och ytterkartong.
HALSRING, sterlingsilver, signerad Cecilia, Guld & Silversmederna Cecilia och KI Johansson, Göteborg 1985, stl 13x13 cm, vikt 57,1 g. (d)
BROSCH, sterlingsilver/oxiderad titan, detalj i 18K guld, signerad Tore, Tore Svensson, Atelje 601, Göteborg 1985, längd 89 mm, vikt 8,4 g.
TONE VIGELAND, armring, sterlingsilver, arbetad yta, Norge, stl 6,5x6 cm, vikt 26,4 g.
GEORG JENSEN, helalliansring, Aurora, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g, svag gravyr, originalask.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Ring around, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 7,6 g, originaletui.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, Make love not war tags, sterlingsilver, längd 59 cm, vikt 27,9 g.
LAPPONIA, manschettknappar, sterlingsilver, natursten, Finland 1991, vikt 24,2 g.
LANTZ, alliansring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, TW(G)/VS, Stockholm 2022, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 4 par, sterlingsilver, stift, ett par örhänge saknar snurrebussar, vikt 12,6 g
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Full moon, silver, Kultakeskus Oy, Finland, höjd 5,5 cm, längd 45 cm, vikt 13,4 g
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Silver Moon, sterlingsilver, Kultakeskus Oy, Finland, bredd 50 mm, längd 60 cm, vikt 14 g, originalask.
STRÖMDAHL, hänge/kedja, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 8,70 ct, mått ca 15,74 x 9,26 x 8,34 mm, längd 42/45 cm, vikt 7,1 g.
ROSA TAIKON, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 1972, venezialänk längd ca 70 cm, vikt 18,3 g. (d)
SANDSTRÖM DE WIT, ring, sterlingsilver, Linköping 1977, stl 18,5 mm, signerad, vikt 23,6 g.