Avslutad | Moderna – Lördag 15 juni
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, GIA report 2467751099, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
EVA FEHREN, ring, White Diamond Shield Ring, platinum, sköldslipad diamant ca 0,29 ctv, briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, originalask.
EVA FEHREN, ring, platina, Fine Shorty platinum, briljantslipade diamanter, stl ca 15,25 mm, vikt 4,0 g.
EVA FEHREN, ring, platina, Private platinum, briljantslipade diamanter, stl 15,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/SI, Sigrud Åhrlings Guldsmedsverkstad, Stockholm 1942, stl 18 mm, vikt 10,2 g.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ref.nr BFP741, stl 51 (16,25 mm), vikt 8,8 g, certifikat, originaletui, påse.
GEORG JENSEN, örhängen, Interlocking hearts, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW /VS, stift, vikt 7,7 g, etui.
CLAES GIERTTA, armring, silver, Stockholm 1971, innermått 6 x 5,5 cm, vikt 58,8 g.(d)
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, rosenkvarts, briljant 0,02 ct, höjd ca 22 mm, vikt 3,5 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Sweet Drops, 18K guld, rosenkvarts, briljant 0,02 ct, höjd ca 22 mm, vikt 3,7 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, Blomsterkurv, design Charlotte Lynggaard, 2 briljantslipade diamanter, höjd 26 mm, vikt 7,2 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K vitguld, Blomsterkurv, design Charlotte Lynggaard, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ct, höjd 26 mm, vikt 7,5 g,
ARMBAND, 18K vitguld, You are my diamond, odlad sötvattenspärla, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, längd 20 cm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,7 g.
EFVA ATTLING, hänge med kedja, 18K guld, delbart hjärta, 25 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, höjd 18,0 mm, kullänk 45 cm, vikt 4,8 g, slitna stämplar.
WIWEN NILSSON, manshettknappar, sterlingsilver, monogram GL, signerad, Lund 1952, vikt 14,5 g.(d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,9 g.