Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
HÄNGE, platina/14K guld, glas, peridoter, rosenslipade diamanter, antik, höjd 31 mm, vikt 11,6 g, en peridot saknas, peridoter med skador och slitage.
BEGRAVNINGSSKED, silver, förgylld, slät med ryggås, Anders Schotte, Uddevalla 1774, åldermansranka, längd 221 mm, vikt 63,9 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, triljantslipad tanzant ca 1,70 ct, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade citriner, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, vikt 4,6 g, clips med stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI2, stl 15,75 mm, vikt 5,6 g.
MATSKED, silver, slät med ryggås, Bengt Collin, Uppsala 1727, åldermansranka, längd 209 mm, vikt 53,8 g, monogram.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljant - och gammalslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS stl 17,25 mm, vikt 8,4 g, två diamanter med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VVS-P, vikt 3,2 g, stift., en diamant med skada på kuletten.
RING, 18K guld, ametist 0,84 ct, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, safirer 0,30 ctv, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, ametist, citrin, rosenkvarts, granat, peridot, topas, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/SI1, IGI report F4G25973, stl 16,5 mm, vikt 7,1 g.
ARMRING, 14K guld, delvis rodierat, 81 prinsesslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW/SI, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, diameter 61 mm, vikt 67,4 g, diamanter med skador.