Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
RING, 18K guld, äldre kuddslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCr/SI2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, TW-W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.
RING, 18K guld, rubiner ca 1,00 ctv, stl 17,25 mm, vikt 7,5 g, en rubin saknas, några rubiner har nagg, en rubin är möjligen syntetisk.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 4,53 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 1,13 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 30 mm, stift, vikt 4,8 g, akvamarinerna har små nagg.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(F-G)/VVS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 0,50 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,3 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/P, 34 ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 8 mm, stift, vikt 2,4 g, några diamanter med nagg.
RING, platina, radiantslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 6183972801, 22 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,4 g.
RING, platina, droppformad briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI1 enligt GIA Diamond Dossier 6371760349, 33 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,75 mm, vikt 4,4 g, några mindre diamanter med ytdefekter, mittstenen sitter något snett i sin fattning.
RING, 18K vitguld, 29 diamanter varav 1 prinsesslipad, 4 navetteslipade och 24 briljantslipade ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ENGELBERT, pärlcollier, odlade pärlor ca 7 mm, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1969, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist, längd 40 cm, knutet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, topas ca 35,00 ct, 198 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, höjd 36 mm, kedja 39,5-42 cm, vikt 28,4 g.
1 KNAPP, platina, onyx, rosenslipade diamanter, 3 KNAPPAR, vitmetall/förgyllt silver, rosenslipade diamanter, vikt 9,5 g totalt.
RING, platina, flodpärla, ca 9,5 mm, stl 16,25 mm, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, vikt 3,3 g, storleksändrad, gravyr från 1919.