201 - 220 av 394
1...101112...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj

Klubbad för

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 0,45 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 9 mm, vikt 2,4 g, stift.

Utrop: 7 700 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, något offround, 15 mm, vikt 10, g, stift.

Utrop: 7 700 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, ciselerad dekor, Anders Isleben, Norrköping 1805, höjd 18 cm, diameter 13,2 cm, vikt 210,5 g, monogram.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,52 ct, ca R(E)/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, längd 38 cm, vikt 2,4 g.

Utrop: 16 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, ovalslipade flerfärgade behandlade safirer 14,61 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,90 ctv enligt gravyr, ca Cr-Ca/P, längd 41,5 cm, vikt 13,2 g, flera diamanter med slöja, några diamanter med nagg.

Utrop: 23 000 kr

KÅSA, silver, invändigt förgylld, godronnerad, tumgrepp med blomdekor, ringhänkel, Pehr Wilhelm Hanngren, Falun ca 1800. höjd 65 mm, längd 150 mm, vikt 49,5 g, bucklor, gravyr undertill.

700 kr

Utrop: 700 kr

STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,0,75 ct, TW(F)/VS1, GIA dossier 5156368863, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, certifikat, etui.

Utrop: 22 000 kr

ADOLF ZETHELIUS, kanna, silver, invändigt förgylld, empire, godronnering, uppsvängd hänkel, på tre fötter, Stockholm 1831, höjd 100 mm, längd 135 mm, vikt 239,7 g, bucklor, litet hål.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K vitguld, flanderslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca R-W/VVS-VS, Khazzoum Guldsmedja, Stockholm 2007, stl 16,5 mm, vikt 10,6 g, två diamanter har nagg.

Utrop: 9 000 kr

ATELJER AJOUR, brosch, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 7,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1963, mått 45x30 mm, vikt 10,7 g.

Utrop: 6 600 kr

Smycken Nål

NÅL, svärd, 18K guld/vitguld, syntetisk rubin, röda paste, koraller, längd 74 mm, vikt 8,3 g, ena paste är skadad.

Utrop: 5 500 kr

BROSCH, 18K guld, briljant- och swisslipade diamanter ca 0,36 ctv, Frankrike, mått 42x40 mm, vikt 25,4 g.

Utrop: 17 000 kr

Smycken Lås

LÅS, för 8-rader, 18K guld, Friedrich Fyrwald, Stockholm 1800, mått 44x26 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 5 500 kr

HALSKEDJA, 18K guld, Lars Tenggren, Växsjö tidigt 1800-tal, längd 157 cm, vikt 14,7 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

PÄRLCOLLIER, 6 rader, blandade orientaliska och odlade fröpärlor ca 2,0-3,0 mm, lås i 12K guld med blå emalj, halvpärlor och rosenslipade diamanter, antik, längd 39 cm, vikt 20,6 g, några pärlor är slitna, emaljskada och en halvpärla är skadad.

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 5,0 g.

10 200 kr

Utrop: 8 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, behandlade safirer 6,29 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca Cr-Ca/P, längd 18 cm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg och liten skada.

Utrop: 11 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW(G)/VS1, vikt 0,4 g, diamanten har liten kulettfasett.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit 23,10 ct, GIA Identification Report 5221858532, 78 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 32 mm, kedja 40 cm, vikt 16,0 g, går att göra om till ring, ringskena medföljer, stl17 mm, vikt 4,1 g.

Utrop: 140 000 kr