Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder ca 0,45 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 9 mm, vikt 2,4 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, något offround, 15 mm, vikt 10, g, stift.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, ciselerad dekor, Anders Isleben, Norrköping 1805, höjd 18 cm, diameter 13,2 cm, vikt 210,5 g, monogram.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 0,52 ct, ca R(E)/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, längd 38 cm, vikt 2,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, ovalslipade flerfärgade behandlade safirer 14,61 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,90 ctv enligt gravyr, ca Cr-Ca/P, längd 41,5 cm, vikt 13,2 g, flera diamanter med slöja, några diamanter med nagg.
KÅSA, silver, invändigt förgylld, godronnerad, tumgrepp med blomdekor, ringhänkel, Pehr Wilhelm Hanngren, Falun ca 1800. höjd 65 mm, längd 150 mm, vikt 49,5 g, bucklor, gravyr undertill.
STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,0,75 ct, TW(F)/VS1, GIA dossier 5156368863, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g, certifikat, etui.
ADOLF ZETHELIUS, kanna, silver, invändigt förgylld, empire, godronnering, uppsvängd hänkel, på tre fötter, Stockholm 1831, höjd 100 mm, längd 135 mm, vikt 239,7 g, bucklor, litet hål.
RING, 18K vitguld, flanderslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca R-W/VVS-VS, Khazzoum Guldsmedja, Stockholm 2007, stl 16,5 mm, vikt 10,6 g, två diamanter har nagg.
ATELJER AJOUR, brosch, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 7,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1963, mått 45x30 mm, vikt 10,7 g.
Smycken Nål
NÅL, svärd, 18K guld/vitguld, syntetisk rubin, röda paste, koraller, längd 74 mm, vikt 8,3 g, ena paste är skadad.
BROSCH, 18K guld, briljant- och swisslipade diamanter ca 0,36 ctv, Frankrike, mått 42x40 mm, vikt 25,4 g.
Smycken Lås
LÅS, för 8-rader, 18K guld, Friedrich Fyrwald, Stockholm 1800, mått 44x26 mm, vikt 7,6 g.
HALSKEDJA, 18K guld, Lars Tenggren, Växsjö tidigt 1800-tal, längd 157 cm, vikt 14,7 g.
PÄRLCOLLIER, 6 rader, blandade orientaliska och odlade fröpärlor ca 2,0-3,0 mm, lås i 12K guld med blå emalj, halvpärlor och rosenslipade diamanter, antik, längd 39 cm, vikt 20,6 g, några pärlor är slitna, emaljskada och en halvpärla är skadad.
ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 5,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, behandlade safirer 6,29 ctv enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca Cr-Ca/P, längd 18 cm, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg och liten skada.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,58 ct, ca TW(G)/VS1, vikt 0,4 g, diamanten har liten kulettfasett.