Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ljus stjärnsafir, krysoberyll kattöga, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, hängets höjd 23 mm, längd 43 cm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,60 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, höjd 26 mm, vikt 6,1 g, huggies
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, gula samt ca TW-Cr/SI-P, höjd 25 mm, vikt 3,7 g, huggies, enstaka diamanter med skador och nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,42 ctv, R(D-E)/VS1-VS2, vikt 1,5 g, stift, diamanterna har små nagg på kuletten och ena har brännmärken på bordet.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW/VS-SI, Kaplans Safir, stl 15,5 mm, vikt 2,4 g.
LORDRING, 18K guld, 2 safirer, gammalslipad diamant ca 1,10 ct, ca Cr(J)/VS2, C. G. Hallberg, Stockholm 1917, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, diamant med slitna fasetter på paviljongen, safirer med nagg och slitna fasetter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCa-Ca(L-M)/VS1-SI1, vikt 1,8 g, stift, diamanterna snurrar i fattningarna, ena diamanten har små nagg.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16 mm, vikt 5,7 g, en av sidostenarna med skada, slitna klor.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 prinsesslipade diamanter ca 0,61 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, slitage.
RING, 18K guld, limekvarts 1,16 ct, rosenkvarts 1,07 ct, ametist 0,79 ct, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter 0,91 ctv, briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, ovalslipad smaragd, stl 16,25+ mm, vikt 9,0 g, limmrester på en diamant.
BESTICKSERVIS, 55 delar, silver, modell Rosenholm, 5 smörgåsgafflar,6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 matskedar, 8 matgafflar, 8 matknivar, 12 kaffeskedar, pastejkniv, 2 smörknivar, såsslev, GAB, Stockholm 1940-1950 tal, totalvikt ca 2300 g.
SUPSKED, silver, knopp med dubbelsidig kerub, lövdekor, tvärräfflad, Erik Broberg, Borås 1713, längd 150 mm, vikt 30,7 g.
SUPSKED, silver, knopp med dubbel kerub, graverad blomdekor, Otto Henrik Sjöberg, Falun 1759, längd 146 mm, vikt 25,2 g, små bucklor.
SUPSKED, silver, spår av förgyllning, knopp med dubbelsidig kerub, blomdekor, Erik Nordwall, Norrköping 1700-talets början, längd 142 mm, vikt 31,6 g, buckla.