Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd ca 42 cm, vikt 4,7 g, några diamanter har ytdefekter.
CARMOSÉRING, 18K guld, oval fasettslipad smaragd ca 0,79 ct, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 17,5 mm, vikt 5,9 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade granater, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS-SI, stängbara krokar, längd 23,0 mm, vikt 3,5 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovala fasettslipade rubiner ca 1,13 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stängbara krokar, längd 19,0 mm, vikt 3,2 g, rubinerna har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, PÅHÄNGEN, 18K guld, pärlemor, peridoter 0,80 ctv, droppslipade ametsiter 8,46 ctv, höjd 32 mm, vikt 6,2 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/VS, briljantslipade diamant ca 0,015 ct, ca W/VS, Stockholm 1968, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, slitna klor, nagg på rondist.
RING, 18K guld, oval fasettslipad safir ca 0,96 ct, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-TCr/SI, storlek 17 mm, vikt 3,3 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, varav mittstenen ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS1, storlek 15 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, storlek 15 mm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 15,5 cm, vikt 7,4 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-W/VS, längd 16,5 cm, vikt 8,5 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, ring, 18K guld, ovalslipad rubin 1,18 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1984, stl 16,25 mm, vikt 4,0 g, små nagg på rubinen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W-Cr/VS, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,92 ctv, ca TW-TCa/SI-P, avtagbara hängen, höjd 5 cm, vikt 15,2 g, krokar, en diamant med skada, en del diamanter har nagg vid kuletterna.
ÖRRINGAR, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, diameter 25 mm, vikt 6,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW/VS, kedja 41/43 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, navettslipade rosa, lila och blå behandlade safirer ca 11,36 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, höjd 30 mm, vikt 12,1 g, stift, stopp i gummi.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 7,08 ct, 2 ovalslipade morganiter ca 2,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 96 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-Ca/P, diameter 34 mm, stift, vikt 7,0 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.