Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 1,8 cm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,2 g, diamanterna har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder 3,30 ctv, rubeliter ca 7,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, höjd 55 mm, vikt 7,7 g, stift, gummistoppers.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, clips, vikt 24,2 g, några enstaka diamanter med mindre nagg, rhodiering har släppt lite på clipsen.
RING, 18K guld, carréslipade blå safirer, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, storlek 17 mm, vikt 9,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca Cr/VS, Lennart Abrahamson, stl 15,5 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad turmalin, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/VS, Dan Göran Gustavsson, Örebro 1977, stl 15,5 mm, vikt 10,2 g, turmalinen med sprickbidning.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, droppslipade och briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW-FLY/VS-SI, höjd 35 mm, stift, vikt 4,8 g.
STIGBERT, hänge med kedja, silver, bergkristall, Engelbert, Stockholm, längd 65 cm, vikt 31,2 g.
RING, 18K vitguld, 11 prinsess - och 22 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
COLLIER, 18K tvåfärgat guld, briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-Ca/VS-P, längd 33-36 cm, vikt 107,8 g, kortas till 33 cm via löstagbar länkdel, några diamanter har skador och nagg, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI2, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS, mått 27x14 mm, vikt 27,1 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/SI1, längd 43 cm, vikt 5,1 g, säkerhetskedja, diamanten har en liten skada vid rondisten.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,03 ct, TW(G)/VS2, GIA report 6212227545, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, odlad southsea pärla ca 10,3 mm, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/P, stl 18,25 mm, vikt 7,1 g, svaga fattningar, några diamanter har nagg.
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist, halvpärlor, Claes Peter Hedin, Jönköping 1892, mått 48x28 mm, vikt 13,5 g, omarbetad.
MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld, pärlemor, cabochonslipade rubiner, Wien 1872-1922, vikt 8,9 g.
DIAMANT, kuddslipad, 0,70 ct, R(D)/SI2, GIA dossier 3365364562, små inverterade naturaler på rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, 7 briljantslipade diamater ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, vikt 11,9 g.