Avslutad | Klassiska – Lördag 25 maj
ARMBAND, 14K vitguld, smaragder, 48 briljantslipade diamanter 0,64 ctv, ca W/SI-P, längd 17 cm, vikt 10,4 g, diamanter med nagg, smaragder med inneslutningar som når ytan och nagg.
Visa varaSmycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS, längd 16 cm, vikt 8,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Ceson, Göteborg 1984, stl 17 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter 1,90 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, svarta diamanter 0,05 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade morganiter 2,02 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 5,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonslipad månsten 1,31 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 2,1 g.
STRÖMDAHL, pärlcollier, saltvattenpärlor, till synes odlade, ca 3,6-1,9 mm, möjligen blandat med några naturliga pärlor, lås i 18K guld/platina med safir och rosenslipade diamanter, Stockholm 1941, säkerhetskedja i silver, längd 45 cm.
SYSKONRING, 14K guld/vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, rosenstenar, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, ena diamanten med nagg vid rondisten.
BROSCH/HÄNGE, platina, nål i 14K vitguld, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, sannolikt syntetiska blå safirer, 5 x 2,5 cm, vikt 11,0 g, en safir saknas, diamanter och safirer med nagg och några diamanter med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- samt åttkantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 38 cm, vikt 2,1 g, en av de större diamanterna har öppna inneslutningar/inverterade naturaler.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,9 g, en diamant med kulettfasett.
RING, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,65 ctv ca W-TCr/VS, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TCr/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(G)/VVS, stl 16 mm, Dahlgren & Co Ab, Malmö 1972, vikt 3,6 g, slitna klor.