Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drops, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,01 ct, ca TW/VS, vikt 8,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drops, 18K guld, fasetterad topas, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld 16 briljantslipade diamanter 0,22 ctv, ca TW(G)/VS, huggies, vikt 2,3g
CHOPARD, örhängen, Happy Diamonds Icons, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv ca TW(G)/VVS, stift, vikt 8,0 g, originaletui.
RING, 18K guld, odlad sötvattenspärla ca 27x23 mm, ovalslipad citrin ca 18,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 27,3 g, ringskenan något vass.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, briljantslipade diamanter 1,72 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, längd 18 cm, vikt 5,8 g, enstaka diamanter har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct, W(H)/SI1, GIA dossier 7356129823, längd 40/44,5 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, prinsesslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/SI1, GIA dossier 5182245832, ljusterbar läng, vikt 1,9 g.
CARTIER, manschettknappar, sterlingsilver, Santos de Cartier, syntetisk spinell, vikt 14,1 g, originaletui samt ytterkartong, certifikat.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ct, ca W(H)/VS2, vikt 1,5 g, stift, diamanterna har små nagg på kuletten.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, design Charlotte Lynggaard, stl 18,25 mm, vikt 13,8 g.
EFVA ATTLING, ring 18K guld, Amor Fati, Stockholm 2004, stl 16,5 mm, vikt 10,8 g, lätt slitage.
GEORG JENSEN, collier, Möbius, nr 374, sterlingsilver, svart gummi, längd 41 cm, vikt 14,0 g, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 11,0 g, originaletui.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, Open Heart, sterlingsilver, svart jade, design Elsa Peretti, höjd på hänget 11 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,1 g, originalpåse.