Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
COLLIER, 18K vitguld, trilliant- och briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-TCa/SI, längd ca 45 cm, vikt 4,8 g, några diamanter sitter snett i fattningen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, citriner 23,06 ct, droppslipade ametister 0,72 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, stift, höjd 35 mm, vikt 8,1 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad aventurin 30,96 ctv, peridot och turmalin, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 35 mm, vikt 8,8 g, originalask.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca W/SI, längd 17/19 cm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca W-TCr/SI, längd ca 42 cm, vikt 3,5 g, enstaka diamant har ytskada.
COLLIER, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr/SI, längd ca 42 cm, vikt 3,6 g, enstaka diamant har ytskada.
EFVA ATTLING, örhängen, Love Bead, 18K guld, topaser, 7,5x5,5 mm, vikt 2,3 g, stift.
GEORG JENSEN, örhängen, Mercy, sterlingsilver, höjd 50 mm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Dew drop, sterlingsilver, bergkristall, höjd 43 mm, stift, påse.
CECILIA JOHANSSON, halsring med hänge, sterlingsilver, Göteborg 1974/1983, höjd på hänget 57 mm, signerad, vikt 37,8 g.(d)
BVLGARI, ring, B.zero1, 4 band, 18K guld, stl 57 (ca 18,25 mm), ref.nr. AN191025, vikt 11,8 g, originaletui, ytterkartong, certifikat.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus 2, 18K guld/roséguld, akvamarin, design Charlotte Lynggaard, Köpenhamn, stl 15,75 mm, vikt 9,1 g, originaletui, ytterkartong.
EFVA ATTLING, örhängen, 18K guld, Little Rose Petal, vikt 6,3 g, krok, signerad, originaletui samt ytterkartong.
RING, sterlingsilver, nefrit, 3 bergkristaller, Valon Kulta & Hopea, Åbo 1974, stl 18,25 mm, vikt 18,3 g, små nagg på nefriten.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, oxiderat silver, grå månsten, krokar, vikt 6,6 g. etui.
ÖRHÄNGEN, platina, gammal-, äldre briljant-, briljant-, åttkant- och baguetteslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-Ca/VS-P, 40x40 mm, vikt 36,6 g, stift/clips, flera diamanter med nagg och skador.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,8 g.