Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 1,6 g, diamant med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,7 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad morganit 0,71 ct, briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipad månsten 1,06 ct, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade morganiter 1,96 ctv, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 5,8 g.
GAUDY, halsring, sterlingsilver, Stockholm 1986, innermått ca 37 cm, vikt 42,3 g, originalpåse,
GAUDY, örhängen, sterlingsilver, Stockholm, höjd 35 mm, krokar, vikt 9,5 g, ej stämplade, ej stängbara.
NIELS ERIK FROM, ring, sterlingsilver/18K guld, smaragdslipad turmalin, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TCr/P, Danmark, stl 17,5 mm, vikt 11,3 g, turmalinen sitter snett och något löst i fattningen.
COLLIER, sterlingsilver, Arch, Malin Jansson, Malmö, mått på hänget 4,8 x 2,6 cm, längd på kejdan 50 cm, vikt 8,5 g, originalask.
ARMRING, 18K vitguld, 86 prinsesslipade diamanter samt 52 baguetteslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, 59x47 mm, vikt 36,1 g, repor på guldet, rodiering har släppt.
GEORG JENSEN, ring, Fusion, mittdel, 18K vitguld, svarta diamanter ca 0,16 ctv, NK 66 (stl ca 21,5 mm), vikt 7,6 g, slitage.