Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
COLLIER, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W/P, längd 47 cm, vikt 3,9 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan samt nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K guld, 69 briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca TW-Cr/P, längd 19,5 cm, vikt 9,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca Cr-Ca/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,2 g, några diamanter har mindre nagg på kulett.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 102 briljantslipade diamanter ca 1,96 ctv, ca W-Cr/VS, stift, höjd 42,0 mm, vikt 10,9 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, förgyllt sterlingsilver, "Crosschain", Paula Pantolin, stift, längd 7,5 cm, vikt 6,9 g.
TIFFANY & CO, örhängen, sterlingsilver, Return to Tiffany, stift, vikt 2,2 g, originaletui, smyckespåse, påse.
PIAGET, ring, 18K guld, Posession, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, refnr A40671, stl 54 (17,25 mm), vikt 13,5 g.
CARTIER, collier, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, refnr ON1751, längd 40 cm, vikt 3,8 g.
GEORG JENSEN, halsring, Dew Drop, nr 410, sterlingsilver, design Vivianna Torun Bülow Hübe, Danmark efter 1945, mått 15,6 x 14,7 cm, vikt 53,4 g, originaletui.
TORUN, örhängen, Day and Night, sterlingsilver, pärlemor, obsidian, design Vivianna Torun Bülow Hübe, höjd 18 mm, stift, vikt 5,8 g.
EFVA ATTLING, ring, Miss Butterfly, sterlingsilver, stl 18 mm, vikt 16,4 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, Miss Butterfly, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 8,3 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, matterad yta, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, delvis blå behandlade, stl 16,75 mm, vikt 6 g.
GEORG JENSEN, hänge, förgylld metall, spegelglas, nr 5203, Ole Bent Petersen, ca 1970-80-tal, mått 3,7 x 2,5 mm, vikt 24,3 g.
ARMBAND, 18K guld, fasetterad ametist, rosenkvarts och topas, Italien, längd 18/20 cm, vikt 8,0 g, etui från Sergio Zampa.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 18K vitguld, odlade pärlor, längd 18 cm, knutet, vikt 13,3 g, etui från Gioielleria Zampa.