Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
HANDSPEGEL, sterlingsilver, jugend, USA 1903, höjd 29,6 cm, vikt 334,9 g, små bucklor, monogram.
COLLIER, silver, geometriska länkar, Ceson, Göteborg 1969, längd 39 cm, vikt 108,7 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 18K guld, motiv med Frimurarna, diameter 9 mm, vikt 3,0 g, etui.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld motiv av flamencodansös, mått 85 x 75 mm, vikt 131,8 g.
K. ANDERSON, ring, 18K guld, månsten, giftgömma, Stockholm 1957, stl 14,25 mm, vikt 8,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, gravyr, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.
RAUFF, collier, sterlingsilver, blå glassten, längd 42 cm, vikt 21,6 g, nagg på stenen.