Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 3,2-7,3 mm, lås i silver med paste, knutet, säkerhetskedja, vikt 12,2 g.
9 DIAMANTER, briljantslipade, 0,99 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, ca 3,1 mm, enstaka diamanter har nagg och inverterade naturaler.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver/18K guld, glasstenar, fröpärlor, Ungern 1900 talets första hälft, höjd 45 mm, stift, vikt 12,1 g, ask (trasig).
RING, 14K vitguld, tanzanit, briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, 1 diamant saknas.
RING, 14K vitguld, turmalin, 15 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g, 1 diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, ovalslipad gul safir 2,08 ctv enligt gravyr, 2 diamanter 0,06 ctv enligt gravyr, stl 15,5 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 14K guld, rubiner, smaragd, safirer, diamanter, odlade pärlor, 2-radig, pärlor ca 6-7 mm, längd 48 cm, vikt 59,9 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, 6 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16,75 mm, vikt 8,1 g, sprickor/skador på smaragden.
RING, 18K guld/vitguld, rubin, 2 smaragder, briljanter ca 0,30 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, stenar med nagg.